Bądź legalny czyli VideoStudio 8 za 373 zł

Strona główna Aktualności

O autorze

W dzisiejszym odcinku cyklu "Bądź legalny" opisujemy kolejny program komercyjny, który naszym zdaniem wart jest zainteresowania. VideoStudio 8, bo o nim mowa, podobnie jak opisywany w ubiegłym tygodniu Pinnacle Studio 9 PL, jest niedrogim programem służącym do cyfrowej obróbki fimów.

Jak już pisaliśmy w poprzednim odcinku, wraz z upowszechnieniem się cyfrowych kamer video gwałtownie rośnie też zainteresowanie oprogramowaniem do obróbki video. Dzięki niemu możemy z nagranego kamerą filmu np. z wakacji, komunii czy wesela, samodzielnie stworzyć półprofesjonalny film i nagrać go np. na płytę DVD. Nie ma niestety darmowych programów do tego celu. Za to, obok bardzo drogich i profesjonalnych rozwiązań takich, jak np. Adobe Premiere Pro (koszt około 4500 zł brutto) czy Adobe Video Collection (koszt około 7700 zł brutto!), na rynku jest szereg naprawdę tanich i legalnych rozwiązań, które w pełni zaspokoją domowe lub półprofesjonalne potrzeby.

VideoStudio 8 firmy Ulead Systems jest kolejnym przykładem takiego rozwiązania. Program ten oferuje pełnię możliwości do stworzenia własnego filmu. Poczynając od zgrywania materiału zródłowego, przez jego obróbkę, aż do nagrania na płytę CD lub DVD. W skład VideoStudio 8 wchodzą dwie zasadnicze aplikacje: VideoStudio Editor - program do edycji video oraz VideStudio Movie Wizard - narzędzie do tzw. autoringu. Program w odróżnieniu od Pinnacle Studio 9, nie jest co prawda spolonizowany ale rekompensuje to niższą ceną i interesującymi możliwościami, których nie znajdziemy u konkurenta. Osoby preferujące oprogramowanie w naszym ojczystym języku należy jednak uspokoić, że pomimo anglojęzycznego interfejsu program jest bardzo prosty w obsłudze.

Od samego początku szereg czynności można zautomatyzować dzięki kreatorom i szablonom, które, podobnie jak w Pinnacle Studio 9, prowadzą użytkownika "za rękę". Jeśli nie mamy jeszcze zgranego materiału należy po uruchomieniu programu wybrać VideoStudio Editor następnie zakładkę Capture. Podczas zgrywania materiału może on zostać automatycznie podzielony na sceny wg. daty i czasu lub zgrany w całości. Na jedną opcję warto szczególnie zwrócić uwagę - podczas przeglądania taśmy (kamera podłączona przez złącze DV) możemy zaznaczyć kilka fragmentów które nas interesują. Po wybraniu opcji Capture program skopiuje na dysk odpowiedni materiał. Program umożliwia także import materiału z pliku video, co również warte uwagi - także w formacie MPEG-4 (wymaga zewnętrznego kodeka).

Po zgraniu materiału przechodzimy do jego montażu. Podobnie jak w Pinnacle Studio 9 mamy możliwość pracy na osi czasu (timeline) lub układając klip za klipem (storyboard). W takcie edycji istnieje możliwość ustalenia formatu (m.in. 16:9), dokładnego cięcia i obróbki np. dzięki bardzo efektownej opcji przyspieszania lub spowalniania danej części filmu. Aby uatrakcyjnić film mamy do dyspozycji bogatą bibliotekę przejść 2D i 3D oraz pokaźną ilość filtrów. Funkcją spotykaną jedynie w drogich programach do edycji video, która jest zarazem nowością w wersji 8, jest obraz w obrazie (picture in picture), której brak w Pinnacle Studio 9. Ciekawostką jest także automatyczne (wsadowe) przygotowywanie serii materiałów żródłowych oraz powiększanie i kadrowanie grafik z symulacją ruchu.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podkładu muzycznego. Program daje tu bardzo duże możliwości - podłożenie dźwięku z płyty CD lub z dowolnego pliku audio (WAV, MP3 itp.) z dowolną korekcją głośności w poszczególnych odcinkach filmu. Przy tworzeniu podkładu pomoże nam znana z Pinnacle Studio 9 funkcja SmartSound dzięki której wygenerowana muzyka będzie dopasowana charakterem i długością do naszego klipu. Nie można także zapomnieć o napisach. Tutaj podobnie jak z efektami mamy do dyspozycji sporą ilość gotowych stylów lub możemy zdefiniować własne. Istnieje także możliwość dodania praktycznie dowolnego rodzaju animacji do napisów np. efektu pisania na maszynie.

Dzięki drugiej z aplikacji zawartych w programie - VideoStudio Movie Vizard - możemy bardzo łatwo i szybko stworzyć ciekawie wyglądającą płytę z naszym filmem. Wystarczy tylko wskazać które klipy mają zostać umieszczone na płycie. Z dostępnych szablonów wybieramy jedno z szablonów menu lub możemy stworzyć je sami wybierając tło (dowolny obrazek określonych rozmiarów), napisy i oczywiście muzykę. Film można podzielić na rozdziały automatycznnie (ustalając długość rozdziałów) lub ręcznie. Na koniec możemy nagrać film na płytę DVD, VCD, SVCD lub w postaci pliku. Warto przy tym zauważyć, że VideoStudio 8 obsługuje także dwuwarstwowe nośniki DVD, na których można zapisać aż 8,5 GB danych (w stosunku do standardowych 4,7 GB).

Wszystkich zainteresowanych zakupem opisywanego programu, tradycyjnie zapraszamy do internetowego sklepu z oprogramowaniem CHStudio.pl. Aktualna cena programu wynosi 306 zł netto (373,22 zł brutto). Wysyłka jest bezpłatna.

Szczegółowy opis programu oraz jego wersję testową udostępniamy w dziale:
PROGRAMY -> Multimedia -> Obróbka video

Dotychczas w cyklu "Bądź legalny" opisywaliśmy:
Microsoft Office 2003 za 488 zł, Microsoft Windows XP za 439 zł, CorelDRAW 9 za 670 zł, Adobe Photoshop za 580 zł, Norman Virus Control za 73 zł, AntiVirenKit 2004 za 153 zł, Internet Security Suite za 230 zł oraz Pinnacle Studio 9 PL za 439 zł.

© dobreprogramy
s