Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Blogi na dobrychprogramach - Czerwiec (24)

W poprzednim wpisie mogliście przeczytać relację z warsztatów Huawei w Warszawie. Kilka dni wcześniej załatwiłem sobie smartfona z Windows Phone 8 do testów, żeby po przerwie powrócić do mojej serii "Banan znęca się nad" szczególnie, że nareszcie skończyła się szkoła i już uczyć się nie muszę oraz nie ma też testów Intela i przesycenia bloga recenzjami. Ciężko nie zauważyć na blogu kolejnej akcji, tym razem z Office'm 365. Również dostałem roczną licencję i miałem nadzieję, że po trzech dniach w Warszawie u Ave wracając pociągiem przez cały dzień do Leżajska napiszę podsumowanie na wspomnianym smartfonie dokładając do niego Office. Ale nadzieja matką głupich... napiszę o tym w kolejnym wpisie.

Ogółem

Tym razem pisząc podsumowanie zobaczę czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy Office'm 2007, a Office'm 365 pod względem wykonywanych czynności w Excelu, które zwykle robię w trakcie tworzenia podsumowania.

W czerwcu blogerzy opublikowali 249 wpisów czyli o 20 mniej niż w maju 2013. Natomiast porównując ubiegły miesiąc z czerwcem 2012 to mamy wzrost o 83 wpisy. Co ciekawe w maju i czerwcu taka sama liczba blogerów publikowała swoje wpisy czyli 110. Lecz porównując czerwiec z analogicznym okresem w roku ubiegłym to o 20 blogerów więcej opublikowało swoje wpisy w czerwcu.

Mimo, że wpisów w porównaniu do maja było o 20 mniej to komentarzy było mniej tylko o 5, co przy liczbie 4098 komentarzy jest bardzo małą różnicą.

Jak na razie pisząc podsumowanie w Excelu Office 365 nie zauważyłem większej różnicy w wykonywanych czynnościach. Tylko sam wygląd pakietu trochę odbiega wyglądem od wersji 2007. Bardzo zauważalne dla mnie były te nowe efekty dodane przy zaznaczaniu komórek i trochę mnie rozpraszały. Jak na razie nie widzę niczego, co skłoniłoby mnie do przedłużenia licencji, którą dostałem i przejścia z Office 2007 na rzecz 365.

Pierwsza trójka blogerów według liczby wpisów

(24/07/2013) - (zestawienie/miesiąc/rok)

Jak już kiedyś wspominałem, żeby trafić do zestawienia oprócz wielu opublikowanych wpisów przynajmniej jeden musi trafić na główną. Jeden z blogerów mimo, że miał 7 opublikowanych wpisów to żaden nie trafił na stronę główną, przez co wypadł z zestawienia zwalniając trzecie miejsce.

Co ciekawe ziemowy zadebiutował na blogu właśnie w czerwcu publikując 8 wpisów o Office z czego jeden trafił na główną i takim sposobem spełnił ramy i dostał się do zestawienia. Pozostałych blogerów trudno nie znać, więc nie będę się rozpisywał na ich temat =P

TOP 10 wpisów według liczby komentarzy

Przeszukałem arkusz, w którym mam wszystkie wpisy z czerwca i okazało się, że słowo "Office" czy liczba "365" występuje zaledwie 25 razy, "Word" tylko raz, a "Excel" wcale.

Od początku wiedziałem, że wpis lukasaamd będzie wysoko w tym zestawieniu. Natomiast w ogóle nie spodziewałem się, że poprzednie podsumowanie miesiąca również tam trafi - ale się wtedy rozpisaliście.

Głos Ludu

No właśnie rozpisaliście się ale nikt do Głosu Ludu się nie zgłosił. Tak się zastanawiam czy to z obawy przed czytaniem Officowych wpisów czy może reguły były zbyt skomplikowane. Dlatego chciałbym Was zaprosić do rozmowy w komentarzach o zmianę formuły Głosu Ludu. Może macie jakieś pomysły? Dotychczasowa formuła odchodzi w niepamięć, chciałbym w komentarzach wypracować coś nowego, co pojawi się w kolejnym jubileuszowym podsumowaniu. Dlatego jubileuszowym, bo za miesiąc będzie już dwa lata odkąd tworzę podsumowania miesiąca.

Office 365

Napisałem podsumowanie na nowym Excelu i wnioskuję, że w ogóle nie mam potrzeby przedłużać licencji, którą dostałem na rok od dobrychpogramów. Z resztą nie dziwię się, bo przez kilka miesięcy podsumowania były tworzone na LibreOffice na różnych dystrybucjach Lunuxa. Ale skoro teraz używam Windowsa 8, a mam legalnego Office 2007 to nie specjalnie mi jest potrzebny Office 365, co z resztą sprawdziłem podczas pisania tego podsumowania. Jak mam licencję na rok to oczywiście będę korzystał z nowszej wersji, bo gdzieś tam pewne coś lepszego jest, jeśli mnie nic nie przekona to później wrócę do 2007.

Jak na razie tylko mnie dziwne efekty trochę drażniły oraz przy wklejaniu zamiast opisu w jaki sposób chce wkleić, to dali jakieś ikonki, które na dodatek po najechaniu są podpisane inaczej niż to było w poprzednich wersjach pakietu. Do Office 365 na Windows Phone 8 ustosunkuje się wkrótce.

Na zakończenie

W takim razie zapraszam do rozmowy na temat nowej formuły Głosu Ludu. Pozdrawiam, Banan =) 

internet inne

Komentarze

0 nowych
Scorpions.B REDAKCJA  23 #1 03.07.2013 00:10

Jednak opłacało się wejść na dobreprogramy.pl jeszcze przed snem ;) Jak zawsze wykonałeś kawał ogromnej roboty ;) Chyba ktoś Ci w końcu za to powinien płacić :P

  #2 03.07.2013 00:31

Może słowo "exel" nie pojawiło się dlatego, że pisze się "excel"? :) A co do wpisu, to już nie wiem który raz piszę to samo, ale napiszę raz jeszcze - dobra robota :)

djDziadek   17 #3 03.07.2013 02:01

Jak zwykle - nie ilość a jakość :) - po raz kolejny jestem w Twoich podsumowaniach na "pudle", a Ty jak zwykle wykazałeś się samozaparciem i "świetną robotą" :)
Co do "głosu ludu":
Chyba po prostu brakło odważnych, albo wszyscy starzy wyżeracze czekali na kogoś nowego, nie mam pomysłu na nową formę tegoż cyklu bo w/g mnie stara była dobra, tylko odważnych brak...
Ja też korzystam z Office 365, jednak poczekam, aż "nowi" się wystrzelają ;) - przecież mamy to na rok :)

Autor edytował komentarz.
macminik   18 #4 03.07.2013 08:11

Co do Głosu Ludu to ja się mogę zgłosić ale proszę rozpatrywać moją kandydaturę na końcu.

Banan   10 #5 03.07.2013 09:48

@gowain

Czy wpisze "Exel" czy "Excel" to nadal wynik jest zerowy ale poprawiłem - dzięki =)

@macminik

No właśnie według dotychczasowej formuły w Głosie Ludu można było brać udział tylko raz.

Na prawdę nie macie żadnych pomysłów? To nie pierwszy raz mi się tak zdarzyło, raz Głos pisałem sam. Dwa czy trzy razy wysyłałem pytania do blogerów czy by nie wzięli udziału.

MaXDemage   19 #6 03.07.2013 10:15

Z głosem Ludu jest ten problem, że zgłaszam się dzisiaj a Banan przypomina o sobie za 30 dni ;p i uśmiech z ust nam znika, bo trzeba pięć wpisów wybrać i jeszcze coś o nich napisać. Każdy z kółka wzajemnej adoracji hotzlotowej już pisał głos ludu więc chce dać okazje komuś innemu, ale skończyła się lista osób i jest przysłowiowa dupa.

Stad wydaje mi się, że można by to faktycznie zmienić na prawdziwy głos ludu. Proponuje Bananie abyś np 26tego (czyli np 4 dni przed końcem miesiąca) robił wpis blogowy z zapytaniem do użyczytelników o to, który wpis ich zdaniem jest wart wypromowania, zauważenia, był ciekawy. Zbierasz głosy a potem wrzucasz właśnie jak prawdziwy głos ludu.

Co wy na to?

Banan   10 #7 03.07.2013 11:00

Pomysł Maxa jest nawet dobry, ale może zamiast spamowania wpisami to zgłaszanie następowałoby w komentarzach pod podsumowaniem tygodnia (news) bezpośrednio przed 1 dniem miesiąca. Czyli dajmy np. podsumowanie tygodnia jest w niedzielę, a 1 dzień miesiąca wypada w środę. Wtedy każdy ma czas do północy we wtorek na zgłoszenie max pięciu wpisów ale nie swoich. Żeby zgłaszać wpisy należy być zalogowanym. Co wy na to, jeśli Nicolass też by to poparł to jeszcze przypominałby?

djDziadek   17 #8 03.07.2013 12:29

Jestem za :)

MaXDemage   19 #9 03.07.2013 12:31

W sumie, wykorzystanie podsumowanie blogowego tygodnia jest dobrym miejscem na to. NA codzien i tak jest tam tyle komentarzy co kot napłakał. Więc why not.

jaredj   11 #10 03.07.2013 12:44

A może by DP dodały skrypt na stronie ze spisem wpisów (!) i z radio buttonem - głosuję na ten. Ten skrypt mógłby działać na stronie z Twoim podsumowanie. W ten sposób, przekraczając np. jakąś reprezentatywną liczbę głosów, wykreowałaby się lista najciekawszych wpisów.
Co Wy na to?

Banan   10 #11 03.07.2013 12:55

@jaredj

Można by było w ciągu jednego miesiąca głosować na maksymalnie pięć wpisów, była by też oczywiście możliwość zmiany głosu. W każdym kolejnym miesiącu można głosować na nową piątkę ale tylko tych które zostały opublikowane w aktualnie trwającym miesiącu. Na dodatek tylko ja i redakcja mielibyśmy listę głosów przez co Głos Ludu byłby większą niespodzianką niż w przypadku komentarzy. Tyle, że właśnie musiałby powstać skrypt.

jaredj   11 #12 03.07.2013 13:42

To nie powinno być trudne, lista filtrowana z wpisami z datą dodania w bieżącym miesiącu, w tabeli użytkowników dodatkowa kolumna z numerem wpisu, na który się głosowało (tylko jeden czy pięć?), specjalna strona dla Ciebie i redakcji z podglądem - czyli przeglądanie tabeli z użytkownikami i generowanie posumowania głosów itd. W nowym miesiącu filtr daty byłby już inny więc nie można by było zmienić swojego głosu. Coby nie obciążać serwera, nowa tabelka z przepisanym podsumowaniem głosów i wyświetlana w Twoim podsumowaniu albo nawet i na głównej.
Niezbyt skomplikowane ale trzeba mieć dostęp do kodu strony i bazy danych. Zadanie nie dla nas (czytelników i blogerów ;)

GregKoval   8 #13 03.07.2013 15:16

@Banan

Prostszym i bardziej przejrzystym systemem w tym przypadku byłoby zastosowanie gwiazdek lub plus/minus przy wpisach. W ten sposób głosowanie byłoby miarodajne nawet gdybyśmy głosowali przez cały miesiąc. W przypadku głosowania "z listy" jest to o wiele cięższe do określenia, bo zazwyczaj rzadko kto pamięta dlaczego podobał nam się wpis sprzed miesiąca i trzeba go by było sobie przypomnieć, czyli tak jak pisał Max - to za krótko na sumienną ocenę.

Banan   10 #14 03.07.2013 15:51

@GregKoval

Tylko pytanie co na to redakcja, bo pisać sobie możemy.

GregKoval   8 #15 03.07.2013 17:18

@Banan

Wydaje mi się że jedyny właściwy kontakt w tym celu to @Krogulec. Sam nie chcę wszczynać takiej dyskusji, bo ostatnio niektórzy traktują moje pomysły zbyt personalnie :), ale z tego co się orientuję to podobne propozycje miał też swego czasu @Druedaine. Jest to jednak łatwiejsza propozycja do realizacji niż wspominany wyżej skrypt, tylko byś musiał prosić redakcję o przesyłanie danych w celu publikacji ich w podsumowaniach. Sam u siebie na stronie mam taką funkcję i statystyki z niej są łatwo policzalne.

Leszek2204   9 #16 03.07.2013 20:00

@banan dlaczego z @ave5 kolegą nie napisaliście spólnego tematu z warsztatów Huawei w Warszawie. i twój blog ok i kolegi też ok

Autor edytował komentarz.
jaredj   11 #17 04.07.2013 11:00

GregKoval - racja, o wiele łatwiejsze do wykonania. I sensowne.