Bezpłatne programy do aranżacji wnętrz i ogrodów (2016)

Strona główna Aktualności

O autorze

Kuchnia

ALNO Kitchen Planner to program niemieckiego koncernu meblarskiego ALNO. Umożliwia zaprojektowanie własnej kuchni z wykorzystaniem bogatego katalogu mebli producenta, a także urządzeń, akcesoriów i dodatkowego wyposażenia kuchennego. Projekt można rozpocząć „od zera” lub dokonać modyfikacji jednego z przykładowych projektów. To co wyróżnia ALNO Kitchen Planner'a od innych bezpłatnych programów to możliwość większej ingerencji w wygląd nie tylko mebli ale całej kuchni (podłoga, ściany, oświetlenie, ozdoby, dodatki itd). Najważniejszą chyba zaletą programu jest rewelacyjny moduł do wizualizacji 3D z symulacją oświetlenia, dzięki czemu projekty są bardzo realistyczne. Najlepiej oddaje to strona producenta z przykładowymi projektami. Gotowe projekty w postaci wizualizacji 3D, projektu 2D i listy produktów można na koniec wydrukować.

Niestety lista produktów na drukowanym projekcie nie jest tak czytelna, jak u konkurencji, nie zawiera też brył i wymiarów poszczególnych elementów projektu, a jedynie symbole producenta i skrócone nazwy, co ogranicza uniwersalność programu. Fakt ten w konfrontacji z ograniczoną dostępnością mebli ALNO w Polsce, zawęża zakres zastosowania programu. Wielu użytkownikom problemy może sprawiać również brak polskojęzycznego interfejsu. Warto się jednak zainteresować programem ze względu na wspomniany, wysoce realistyczny moduł do wizualizacji 3D. Stworzone za pomocą tego narzędzia projekty i wizualizacje mogą bowiem pomóc w zaprojektowaniu wymarzonej kuchni, a wykonawstwo można zlecić wyspecjalizowanym firmom.

Jeśli ALNO Kitchen Planner ma być uruchomiony na Windowsie 10, należy pobrać wersję testową (16b). Na starszych prawidłowo działa wersja stabilna (15b).

Kolejnym wartym uwagi programem producenta mebli jest firmy Black Red White. Program pozwala samodzielnie przygotować wystrój kuchni i wstępnie wycenić projekt (oczywiście bez sprzętu AGD), a także przyjrzeć się fotorealistycznej wizualizacji.

3D Creator Family Line został wyposażony w bibliotekę mebli kuchennych Family Line, obejmującej klasyczne i nowoczesne wzory w wielu kolorach. Moduł do aranżacji jest bardzo prosty i intuicyjny, dzięki czemu każdy może szybko przygotować swoją wymarzoną kuchnię. Na początku trzeba wybrać szablon pomieszczenia, podając wymiary, a następnie można w nim umieszczać obiekty – okna, drzwi, skosy, meble, oświetlenie oraz wyposażenie dodatkowe. W razie potrzeby można podzielić podłogę i dodać ścianki działowe.

Obiekty z listy elementów wyposażenia można przeciągać w odpowiednie miejsce, korzystając z możliwości przyciągania obiektów do najbliższego sąsiedztwa, obracania i tym podobnych. Od razu przy projektowaniu widoczna jest cena wybranego kompletu. Na koniec można wygenerować cennik lub wydrukować zamówienie. Projekt można oglądać w dwóch i w trzech wymiarach, 3D Creator podaje też powierzchnię podłogi oraz ilość zajętego przez meble i AGD miejsca.

KitchenDraw to jeden z najpopularniejszych, profesjonalnych programów służących do projektowania i kosztorysowania kuchni i łazienek, a po instalacji dodatkowych bibliotek także innych pomieszczeń. KitchenDraw jest narzędziem wykorzystywanym przez wielu specjalistów w branży - m.in. studia mebli kuchennych i firmy tworzące meble „na wymiar”. Z racji swojego przeznaczenia, program jest trudniejszy w obsłudze i bardziej rozbudowany, niż inne darmowe rozwiązania do samodzielnej aranżacji wnętrz. Możliwości KitchenDraw nie ograniczają się jedynie do aranżacji przestrzeni ale również do przygotowywania kompletnej dokumentacji projektowej (plany, rzuty, wizualizacje fotorealistyczne), a także dokumentacji handlowej (kosztorysy, zamówienia).

W odróżnieniu od innych prezentowanych w artykule rozwiązań, KitchenDraw nie jest co prawda bezpłatny ale umożliwia pozwala na 20 godzin bezpłatnego projektowania, co w zupełności wystarczy do własnych zastosowań.

Ten przegląd nie będzie kompletny bez narzędzi koncernu meblowego IKEA, który zrezygnował z rozwijania programów do pobrania i udostępnia narzędzia działające w przeglądarce. Na stronie znajdziemy kilka „plannerów”, do uruchomienia których potrzebna jest wtyczka 20-20 3D Viewer for IKEA (Windows, OS X). Do przygotowywania projektu kuchni posłuży Planer Kuchni, znany też pod starą nazwą IKEA Home Planner.

Ogromną zaletą tego programu jest dostęp do wszystkich produktów z asortymentu marketów IKEA, razem z orientacyjnym cennikiem. Choć aplikacja służy przede wszystkim do projektowania kuchni, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować w niej też inne pomieszczenia.

Meble i inne obiekty można umieszczać w przestrzeni zarówno w widoku z góry, jak i przestrzennym. Jeśli producent daje możliwość konfiguracji danego obiektu, można go także zmodyfikować w programie. Mamy także dostęp do podglądu wnętrza szaf, dzięki czemu można sprawdzić, jak rozsuwają się szuflady czy otwierają drzwi. By lepiej pokazać, jak może wyglądać wnętrze w różnych wersjach, można automatycznie zmienić wszystkie blaty, gzymsy, nogi i cokoły, panele, fronty, uchwyty i tym podobne.

Pokój dzienny i sypialnia

W zakresie planowania wnętrz programy do projektowania kuchni są narzędziami najbardziej poszukiwanymi. Jednak możemy pójść dalej i pokusić się o zaprojektowanie innych części naszego mieszkania lub domu.

BoConcept Furnish Pro jest odmianą programu Furnish przygotowana na potrzeby firmy BoConcept – producenta mebli o międzynarodowym zasięgu, który posiada również salony w Polsce. Idea obsługi programu jest identyczna jak w innych narzędziach „ze stajni” Geac Computers tworzonych na zlecenie koncernów meblowych. Na zdefiniowaną powierzchnię nanosimy poszczególne elementy wyposażenia, a efekt naszego planowania możemy podejrzeć w trójwymiarowej wizualizacji. Jednak w tym przypadku możemy korzystać z katalogu uniwersalnych mebli użytkowych takich jak sofy, fotele, komody, szafy, lampy i tym podobne. Niestety, jak na razie, BoConcept nie udostępnia polskojęzycznej wersji językowej programu.

W odróżnieniu od mebli kuchennych, oferta uniwersalnego asortymentu meblowego jest niewspółmiernie bardziej rozbudowana i zróżnicowana, w zależności oczywiście od producenta. Co za tym idzie, znalezienie dokładnie takich samych mebli będzie możliwie wyłącznie w salonach firmowych firmy firmy BoConcept. Jeżeli planujemy zakup mebli u innych producentów, tworzone projekty należy raczej traktować jako budowanie ogólnej koncepcji umiejscowienia poszczególnych mebli. Oczywiście choćby tylko taka możliwość jest bardzo pomocna, bo bez przesuwania (a nawet zakupu) mebli pozwala bowiem na zaplanowanie wyglądu pokoju – bez wysiłku i nietrafionych zakupów.

Program do aranżacji wnętrz udostępniany bezpłatnie przez producenta mebli VOX. W odróżnieniu od innych narzędzi tego typu, VoxBox nie jest oparty o rozwiązania firmy Geac Computer, jednak idea jego działania i prostota obsługi jest identyczna. Program umożliwia zaprojektowania każdego wnętrza od zera do kompletnego projektu w kilku krokach. W pierwszym z nich, program pozwala na zdefiniowanie wymiarów, kształtu i kolorów pomieszczenia na tyle dokładne, że można nawet wybrać kształt sufitu (jednostronne lub obustronne „skosy”). Następnie możemy na powierzchnię nanieść drzwi, okna, grzejniki i rozpocząć projektowanie.

Tak jak w przypadku innych narzędzi udostępnianych przez producentów mebli, wybierać możemy tylko z katalogu oferowanych przez firmę VOX. Trzeba jednak przyznać, że ich gama jest imponująca i jest w czym wybierać. Dostępne są meble do pokoju dziennego, sypialni, gabinetu itd. Bardzo dużym atutem programu jest świetny moduł do wizualizacji 3D, nie tak zaawansowany jak w przypadku programu ALNO Kitchen Planner, ale dużo lepszy niż w przypadku Furnish Pro i bliźniaczych. Gotowy projekt wraz z listą zakupów możemy naturalnie na koniec wydrukować.

Dodatkową zaletą programu VoxBox jest duże zagęszczenie salonów meblowych VOX w Polsce, niewspółmiernie większe niż liczba marketów IKEA. Dzięki temu, choć jesteśmy ograniczeni projektem zawierającym meble tylko tego producenta, ewentualny ich zakup możemy łatwo zrealizować. Program ma polskojęzyczny interfejs.

Miłośnikom szwedzkich mebli polecamy aplikację do planowania układu systemów BESTÅ, dostępną na stronie IKEA. Aplikacja działa bardzo sprawnie, a praca w niej jest łatwa i intuicyjna. Z kolekcji mebli można wybierać do woli półki, stoliki pod telewizor i obudowy, a projekt uzupełnić koszykami i pojemnikami z bardzo praktycznych systemów przechowywania. By uzupełnić projekt, można wybrać też elementy wyposażenia.

W każdej chwili można zmienić wykończenie mebli oraz kolor ścian. Podczas projektowania na bieżąco obliczany jest koszt wystroju. Gotowy projekt można wydrukować lub zapisać w postaci listy zakupów, sprawdzając dostępność mebli w najbliższym markecie IKEA.

IKEA ma też rozwiązanie do projektowania sypialni. Po wybraniu jednego z czterech stylów (nowoczesny, skandynawski, klasyczny i tradycyjny) można narysować kontur sypialni, a potem układać w nim meble i elementy wyposażenia. Na początek aplikacja podpowie, jakie produkty są zgodne z wybranym stylem, ale nie trzeba się do nich ograniczać.

Ciekawe jest to, że podczas planowania w tej aplikacji od razu możemy zobaczyć wizualizację widzianą z dowolnego miejsca w pokoju. Podobnie jak w opisanej wyżej aplikacji, tu również można zapisać listę zakupów i od razu sprawdzić dostępność produktów.

2
© dobreprogramy
s