Błąd w Norton SystemWorks

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Symantec, producent popularnego pakietu Norton SystemWorks opublikował poprawkę na odkryty niedawno błąd umożliwiający włamywaczom ukrywanie w systemie użytkownika swoich programów. Potencjalne niebezpieczeństwo zostało odkryte przez Marka Russinovicha, tego samego, który jako pierwszy zauważył rootkita dodawanego do płyt z muzyką wydawanych przez firmę Sony BMG.

Błąd tkwił w funkcji zwanej Norton Protected Recycle Bin, a umożliwiającej tworzenie ukrytych kopii wszystkich plików usuwanych za pośrednictwem, zintegrowanego w Windows, Kosza. Służyło to zapewnieniu użytkownikowi możliwości odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików. Okazało się jednak, że technologia działała za dobrze, gdyż nawet programy antywirusowe nie miały dostępu do tych kopii zapasowych, więc gdyby wśród usuniętych w ten sposób plików znalazłby się wirus, koń trojański lub inny szkodliwy program, nie zostałby on wykryty. Wydana poprawka zmienia sposób działania tej funkcji, od teraz pliki te będą widoczne zarówno dla systemu, jak i użytkownika.

Uaktualnienie jest już dostępne w automatycznym systemie aktualizacji LiveUpdate, a jego instalacja wymaga ponownego uruchomienia komputera.

© dobreprogramy
s