Build 2019: Visual Studio w przeglądarce, .NET 5 i ML.NET

Build 2019: Visual Studio w przeglądarce, .NET 5 i ML.NET

Build 2019: Visual Studio w przeglądarce, .NET5 i ML.NET
Build 2019: Visual Studio w przeglądarce, .NET5 i ML.NET
06.05.2019 18:59, aktualizacja: 07.05.2019 16:04

Coroczna konferencja Microsoftu dla programistów nie może odbyć się bez Visual Studio i platformy .NET. Podczas prezentacji Microsoft wyszedł naprzeciw pracującym zdalnie. Świetne IDE zyskało kilka ciekawych funkcji do kodowania poza biurem.

Visual Studio 2019 zostało wydane w kwietniu 2019 roku. Wprowadzono w nim między innymi możliwość pracy w kilka osób nad tym samym kodem (Visual Studio Live Share). Fenomenalna wtyczka IntelliCode korzysta obecnie ze sztucznej inteligencji, a podczas konferencji Microsoft ogłosił, że będzie dostępna domyślnie dla języków C# i XAML w Visual Studio 2019 i dla Javy, JavaScripty, TypeScriptu i Pythona w edytorze Visual Studio Code. Ponadto Visual Studio dostanie mechanizm lokalnego śledzenia zmian w kodzie i podpowie, gdzie jeszcze należy wprowadzić podobne poprawki.

Zdalne Visual Studio

To dopiero początek. Microsoft będzie dalej eksperymentował z funkcjami, które ułatwią pracę zdalną. Podczas prezentacji na konferencji Build pokazane zostały trzy: środowisko programistyczne w chmurze, narzędzia uruchamiane w przeglądarce i do pracy zdalnej.

Visual Studio Remote Development zastąpi połączenia SSH, RDP i VNC. IDE dostanie możliwość połączenia się z kontenerem Dockera i serwerem SSH i edycji plików, które się tam znajdują. Na razie testuje ją wąskie grono programistów piszących w C++ i C#. Efektem ubocznym takiego stylu pracy jest możliwość korzystania ze stacji roboczej z innym systemem niż docelowy system dla aplikacji.

Testerzy dostali też dostęp do zarządzanego centralnie środowiska programistycznego w chmurze, dostępnego na żądanie. Dzięki temu wdrożenie nowego członka zespołu do projektu zajmuje mniej czasu - zamiast instalować potrzebne biblioteki i zależności, może od razu siadać do pracy. Środowisko działa z Visual Studio i z Visual Studio Code.

Visual Studio Online
Visual Studio Online

Trzecia nowość to Visual Studio Online - edytor dostępny w przeglądarce, bazujący na Visual Studio Code. Z jego pomocą można będzie połączyć się ze środowiskiem chmurowym, mając do dyspozycji tylko przeglądarkę.

.NET 5

Microsoft postanowił pominąć .NET 4, by nie mylił się z .NET Frameworkiem, rozwijanym w wersji 4 od lat. To prawdopodobnie największa zmiana w historii platformy. Wersja 5 wprowadzi nowe API, możliwości języka, typy SDK, a także połączy .NET Core, .NET Framework, Xamarin i Mono w jedną platformę. Oczywiście będzie można skorzystać z dwóch modeli kompilacji Just-in-Time (JIT) i Ahead-of-Time (AOT), zależnie od aktualnych potrzeb i możliwości stacji roboczej.

schemat działania platformy .NET 5
schemat działania platformy .NET 5

.NET 5 ukaże się w listopadzie 2020 roku i od tego czasu nowy .NET będzie pojawiać się co rok.

ML.NET 1.0

ML.NET został zaprezentowany podczas konferencji Build w 2018 roku, a od dziś jest dostępny publicznie. To interesujący, otwartoźródłowy framework, ułatwiający pracę z maszynowym uczeniem programistom .NET. Microsoft korzysta z niego już 10 lat w PowerPoincie, autoryzacji Windows Hello i w Azure Machine Learning.

Z Frameworka można korzystać na Windowsie, macOS-ie i Linuxie, dodając własne modele maszynowego uczenia do swoich aplikacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)