Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ciekawe zastosowania naszego smartfona. Część pierwsza - geocaching

Dużo osób nabywa swoje mini komputery, aby te posłużyły im do większej liczby czynności niż standardowe dzwonienie, pisanie smsa, czy sprawdzanie poczty. W dzisiejszych czasach smartfony wraz z multum aplikacji często darmowych są prawdziwymi kombajnami więc korzystając z okazji chciałbym opisać kilka z ważniejszych dla mnie funkcji , chodzi natomiast o geocaching, a w kolejnych częściach, nawigowanie samochodowe, nawigowanie turystyczne na przykładzie darmowych programów z Google Play (Android Marketu).

W tej części chciałbym opisać aplikacje i sposoby zabawy w bardzo ciekawą i wciągającą grę czyli geocaching. Nie będę tutaj dokładnie opisywał czym ta zabawa jest, w skrócie polega ona na namierzeniu ukrytych skrzynek przy pomocy gps (są ich całe tysiące w samej Polsce) czyli pojemników zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia, a przy okazji zwiedzają ciekawe i godne uwagi miejsca z ich okolic o których mogli nie być świadom istnienia, takich jak zabytkowa architektura, miejsca na łonie natury, ruiny, opuszczone miejscówki czyli ogólnie atrakcyjne miejsca z historią w pobliżu których przeważnie skrzynki są schowane.

Więcej można poczytać na stronie: opencaching.pl oraz ABC geocachingu

Locus

Przejdźmy do sedna wpisu. Pierwszy programem, a zarazem moim ulubionym jest Locus, w sklepie Google występuje on w dwóch wersjach Free oraz Pro lecz do naszych celów w zupełności wystarczy darmowa wersja. Pomijając już całe wyszukiwanie interesującej nas skrzynki/skrzynek załóżmy, że znaleźliśmy naszą pierwszą wymarzoną, która tylko czeka by ją znaleźć np.: http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7003

Na dole strony są odnośniki do współrzędnych gps w różnych standardach, ja po testach stwierdzić mogę, że chyba najlepszy jest najzwyklejszy gpx, w którym jest zawartych multum informacji, które mogą być przydatne podczas poszukiwań, a do tego nie jest wymagane połączenie z internetem. Plik gpx można w dowolny sposób zaimportować do Locusa, najprościej chyba jest wejść przez przeglądarkę mobilną i kliknięcie w niego, a Locus, który jest skojarzony z tym rozszerzeniem już dalej poprowadzi nas za rączkę. Poniżej screeny pokazujące jak wygląda nasza skrzynka w smartfonie i jakie informacje można pozyskać z tego gpx'a.

Na koniec pozostaje już tylko wybrać sposób prowadzenia nas do celu, czyli kompas lub nawigacja drogami. Nasz Locus posiada bardzo dobrą nawigację, której używam jako mojej standardowej rowerowej, pieszej, samochodowej bo wraz z dostępnymi mapami dostajemy porządne narzędzie.
Na screenach widać, że to są mapy online, które możemy spokojnie pobrać i używać (zapisywane w bazie SQL, ograniczenie do 10k kafelek na dzień na dany serwis) bez połączenia z internetem. Jest także obsługa wszelakich map offline które można zrobić samemu (link do opisu jak to zrobić, znajduje się w akapicie o TrekBuddy) lub zakupić profesjonalną mapą turystyczną http://compass.krakow.pl. Locus obsługuje także mapy wektorowe oraz rastrowe WMS, które można podejrzeć tutaj: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/Czyli nie zależnie w jakim terenie przyjdzie nam czynić poszukiwania, Locus poczęstuje nas stosowną mapą.

TrekBuddy

Drugą aplikacją jest TrekBuddy, [1] aplikację od Locusa odróżnia głównie to, że nie mamy gotowych map, te musimy sami stworzyć (o czym pisałem już na łamach portalu DP), albo zakupić m.in w wspominanym wydawnictwie kartograficznym Compass :)
Nawigowanie w TrekBuddy polega na na tym, że jesteśmy kierowani zieloną strzałką w stronę celu czyli w naszym przypadku skrzynki geocach.
Można także nawigować po trasie złożonej z punktów (punktami mogą być też skrzynki) jeśli mamy w planie większe poszukiwania danego dnia. Ogólnie aplikacja bardzo intuicyjna i darmowa bez reklam jak w przypadku Locus Free.

OpenCaching.com

Opencaching.com to chyba najłatwiejsza aplikacja do rozpoczęcia przygody z szukaniem 'skarbów'. Program banalnie łatwy, ale ma jedną główną wadę, na dziś dzień baza skrzynek z serwisu opencaching.com (nie mylić z opencaching.pl) jest bardzo uboga: mapka. Niemniej jednak jest to projekt w fazie beta, w przyszłości z pewnością baza bardzo się rozrośnie.

Google Maps

Ostatni opisywany program to Google Maps, który jest chyba standardowo zainstalowany na każdym smartfonie z Android. Poszukiwanie skrzynek w mapach Google zaczynamy od zdobycia pliku ze współrzędnymi skrzynek (chociażby ze strony którą opisywałem przy Locusie czyli Opencaching.pl). Plik taki importujemy do map Google po zalogowaniu się na nasze konto googlowskie (te same, które mamy sparowane w smartfonie z Androidem).
Następnie uruchamiamy na Androidzie Google mapy, w prawym górnym rogu wybieramy 'warstwy' -> 'moje mapy' i wskazujemy dopiero co stworzoną mapę z plikiem gps.

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, mnie najbardziej do gustu przypadł Locus zwłaszcza, że udało się kupić jego wersję Pro całkiem niedawno za mniejsze pieniądze. Wam jeśli was to zainteresowało pozostaje popróbować, która aplikacja najbardziej przypodoba się do geocachingu. 

sprzęt internet urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
kubut   19 #1 03.08.2012 15:04

Ostatnio natknąłem się przypadkiem na taką skrzynkę, niestety pustą :/ Mazakiem widniał tylko napis "tu był dziennik ale ktoś zabrał"... Znasz moze jakieś mapy online takich skrzynek, coś jak OpenCaching.com tylko z większa ilością skrzynek :)

Banan   10 #2 03.08.2012 15:33

A gdyby tak schować koszulkę dp =D

FaUst   13 #3 03.08.2012 16:01

@Banan... i nagle zrobiłby się wokół takiej skrzynki nieoficjalny HotZlot :) Gdyby akrylowe logo było trwalsze zrobiłbym z niego geo-kreta, ale może nie przetrwać

A z soft do tego celu korzystałem też z GeoBeaggle

Autor edytował komentarz.
Hase   4 #4 03.08.2012 16:04

Locusa używam już spory kawałek czasu do zapisywania śladów z wycieczek rowerowych, a od jakiegoś czasu zastanawiałem się jak ugryźć temat geocachingu. Wpis idealnie w interesującym mnie temacie, dzięki. ;)

@Kubut Na opencaching.pl po zarejestrowaniu się jest dostępna mapa ze skrzynkami.

Banan   10 #5 03.08.2012 16:42

Ale jaja! Jedno miejsce, w którym jest schowana skrzynka jest uwiecznione na filmiku do mojego wpisu. Ten wpis to "Mój biały black - czyli recenzja LG Swift Optimus Black White Edition (P970)" chodzi o drugi filmik (miejsce wyglądające jak bunkier) http://www.dobreprogramy.pl/Banan/Moj-bialy-black-czyli-recenzja-LG-Swift-Optimu... . Na opencaching.pl jest zapisane jako piwniczka, która była niegdyś pod leśniczówką (pierwsze słyszę). Jest też informacja, że jest to miejsce jest niebezpiecznie i poszukiwania na własną odpowiedzialność. Z tym również się zgadzam - sufit jest wklęsły do środka i dziurawy. Ale zaraz tam jadę znaleźć pierwszą skrzynkę i zobaczyć jak to wygląda. Fantastyczny wpis dzięki! A to link do skrzynki http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=14366

Szadzio   7 #6 03.08.2012 18:03

Po tym wpisie od razu sobie przypomniałem o tej zabawie, o której słyszałem od znajomych. Już po godzinie znalazłem pierwszą skrzynkę, teraz gorączkowo szukam następnej!

zeyomir   4 #7 03.08.2012 23:14

a to ja w takim razie pobawię się we wredną autopromocję i zaproponuję OpenCachingFun ;) http://zeyomir.yum.pl/opencachingfun/

co prawda jest to ciągle wersja rozwojowa, ale została stworzona do współpracy z serwisem opencaching.pl, jest darmowa, bez reklam i po polsku ;).

Banan   10 #8 04.08.2012 00:01

Kopałem, kopałem i nic nie ma tam ale w 2 innych miejscach znalazłem skrzynki i zalazłem też kolejne miejsce z keszem uwiecznionym na moim filmiku do wpisu. Był to wpis "Już nie rzucę pendirvem w ścianę". Jeden moment był nagrywany z ambony pod którą jest skrzynka.

Axles   18 #9 04.08.2012 10:15

Dzięki za miłe komentarze :)
@Kubut
"Znasz moze jakieś mapy online takich skrzynek, coś jak OpenCaching.com tylko z większa ilością skrzynek :)"
No tak znam i w tekście kilkakrotnie występowała nazwa opencaching.pl z tysiącami lub nawet dziesiątkami tysięcy skrzynek. Jest też geocaching.com/geocaching.pl ale jednak polecam opencaching.pl.

@Banan
Heh z reguły w skrzynkach są jakieś drobiazgi, gadżety i przedmioty ogólnie mało cenne, wsadzenie do skrzynki tak cennej pamiątki jak koszulka dp to grzech :) Co do filmiku faktycznie uwieczniłeś miejsce skrzynki, co dowodzi temu co pisałem, że mogą być w miejscach wokół nas w których nawet się nie spodziewamy ich :)
Co do tamtej skrzynki to jeszcze 25 lipca byłabo komantarz z tego dnia:
"Fajna kryjówka, nie tylko dla kreta, ale nawet dla niedźwiedzia. W upalne popołudnie bardzo miły chłód, jakby posprzatać ten eternit byłoby jeszcze bardziej romantycznie. Kesz podjęty bez wysiłku i bez wymiany. DZIĘKI!"
Proponowałbym jeszcze raz poszukać, ale ostrożnie :) no i jak nie znajdziesz to może napisz w komentarzu, że nie znalazłeś lub jej nie ma bo i tak się zdarza że nagle ktoś zabiera :]

@zeomir z chęcią potestuję twój program, zastanawia mnie tylko jedno do czego mu 'informacje osobiste odczyt wrażliwych danych dziennika (jakiego dziennika) ? :P


Ogólnie to to fajna zabawa, jak się w nią bardziej wkręci to duża szansa, że się zechce swoją skrzynkę założyć :]

Autor edytował komentarz.
kubut   19 #10 04.08.2012 14:58

@Axles nie moglem znaleźć tam żadnej mapy online, jedynie do pobrania :) Teraz już wiem że trzeba się rejestrować ;)

Canaletto   13 #11 04.08.2012 17:09

Co to jest ten "kesz"?

Banan   10 #12 04.08.2012 17:47

@Canaletto

Inaczej skrzynka.

Już znalazłem 4 w tym w jednym byłem 6 i mam certyfikat =) Jeszcze 6 i założę własną ale nie będzie łatwa bo kilkuetapowa.

soanvig   10 #13 04.08.2012 20:40

Nie mam smartphona, nie mówiąc już o GPS, ale nieprawdopodobna zabawa to musi być, a załóżę się, że w moich okolicach (Katowice, Chorzów i przede wszystkim Park Śląski) jest od cholery tych skrzynek :D

Autor edytował komentarz.
zeyomir   4 #14 05.08.2012 11:13

@Axles: odczyt dziennika- logi aplikacji (android.permission.READ_LOGS)

@soanvig: są skrzynki które można znaleźć bez gpsa, bazując tylko na opisie i zdjęciach ;)

Banan   10 #15 05.08.2012 11:56

@soanvig

Ja te 4 znalazłem bez GPSa

Loreno   7 #16 05.08.2012 12:46

W moich okolicach jest niestety tylko jedna skrzynka (10 km od mojego domu), a tak się cieszyłem, że będę miał co robić w wakacje. Trudno

  #17 05.08.2012 14:18

@Loreno
Lepsze 10km niż u mnie 32km ;)

Banan   10 #18 05.08.2012 20:10

@Loreno

Zawsze możesz pojechać do większego miasta na jeden dzień tylko szukania znaleźć 10 skrzynek i rozpocząć zakładanie własnych w swojej okolicy. Od 10 znalezionych można własne zakładać.

Axles   18 #19 06.08.2012 08:38

Loreno a z ciekawości skąd pochodzisz, może jednak jest więcej więc pomógłbym poszukać :]

kubut   19 #20 06.08.2012 13:45

Natchnąłeś mnie i wczoraj w nocy poszedłem na poszukiwania 1 skrzynki (a w sumie mikroskrzynki). Mimo ze niedaleko, bo ledwie 100 metrów od mojego domu to i tak nieźle się bawiłem przeszukując z latarką przęsła mostu :D Mina kierowców - bezcenna :D

djDziadek   17 #21 06.08.2012 15:59

Kiedyś chodziło się z kumplami grać w piłkę, lub robiło zloty przy Commodore 64, teraz większość "dzieciaków" ma zabawki, które mocą dorównują wcale nie starym komputerom pc, dobrze, że są takie zabawy, szkoda, że tak mało propagowane.
Pytanie do autora, czy bawisz się również w tzw. gry miejskie ?

s-p-i-n   9 #22 07.08.2012 15:04

Axles dzięki za wpis, coś czuje że się w to pobawię :) bo mnie zaciekawiło takie poszukiwanie skarbów :D

Axles   18 #23 07.08.2012 21:45

Dodam jeszcze, że najlepiej zacząć przygodę od skrzynek z rekomendacjami lub co najmniej z ocenami dobrymi, bo i tu trafiają się lepsze skrzynki i gorsze, szkoda więc trafić na początku na nieciekawą i zniechęcić się.
djDziadek o jakie gry miejskie ci chodzi :P ?

djDziadek   17 #24 08.08.2012 06:46

@Axles - różne, temat to kwestia organizatora, chodzi mi o to czy w ogóle wchodzisz w takie tematy :)

s-p-i-n   9 #25 08.08.2012 12:33

Więcej frajdy chyba sprawia znalezienie skrzynki po samych wskazaniach GPSa ale bez mapy niż z mapą :) A na WP7 też jakieś aplikacje możesz polecić? bo ja przejrzałem chyba wszystkie i bida, że aż piszczy - a najlepiej jeszcze, żeby były off-line.

Banan   10 #26 08.08.2012 13:56

@s-p-i-n

Ja szukam skrzynek ze wszystkimi wskazówkami ale bez współrzędnych. Sprawdzam tylko na mapie mniej więcej gdzie jest, później jadę szukać.

kubut   19 #27 08.08.2012 14:19

Kurde, wkręciłem się w tę zabawę, zaraz jadę na kolejne keszowanie :D

Banan   10 #28 08.08.2012 19:06

Poznałem tą zabawę poprzez ten wpis, a dziś już założę swoją pierwszą skrzynkę =)

djfoxer   19 #29 08.08.2012 19:27

Pierwszy raz o czymś takim słyszę :) Świetna sprawa, będę musiał spróbować :)

@s-p-i-n
Na WP jest tego dużo: http://www.windowsphone.com/en-us/search?q=Geocaching
Ja zainstaluje Geocaching Live (http://www.windowsphone.com/en-us/apps/33e84192-f9f3-425a-840d-dd2907808b33). Dużo ocen pozytywnych i można biegać offline.

Banan   10 #30 08.08.2012 23:11

Założyłem! Sprawdźcie czy o czymś nie zapomniałem http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=22147

W_tym_temaciE   5 #31 09.08.2012 00:31

A da się jakoś bez instalacji programów wyszukać, czy w okolicy nie ma jakichś skrzynek?

kubut   19 #32 09.08.2012 15:17

@up - na stronce masz mapę a'la google maps z naniesionymi skrzynkami - ja na niej sprawdzam gdzie jest skrzynka i jadę w to miejsce z pamięci :)

arlid   16 #33 09.08.2012 18:50

Hmm.. Fajne to musi być :P Spotkałem szukających :) Bardzo fajni ludzie :D Podpowiedzą była stara fotografia i pytali się starszych ludzi, gdzie kiedyś takie budynek był :P Ale znaleźli :)

s-p-i-n   9 #34 09.08.2012 21:47

@Banan sprawdzilem już wszystkie te app i albo potrzebuja dostepu online, albo jak w przypadku Geocashing maja malo punktow bo pobieraja dane tylko z jednego zrodla. Takze jedyne wyjscie bedzie spisac sobie na kartce wspolrzedne punktow i wprowadzac je np. do GPSa samochodowego.

Axles   18 #35 10.08.2012 15:26

@banan coś zepsułeś bo nie ma nic pod linkiem :)

Serwisów 'od skrzynek' jest sporo, ale różnią się ilością keszów właśnie. Jest opencaching.pl, geocaching.pl, geocaching.com część skrzynek maja wspólne ale wiele też 'swoich'.
Fajna sprawa to geokrety, znalazł ktoś z was już?

Banan   10 #36 10.08.2012 23:39

@Axles

Nie działa, bo kesz nie został zaakceptowany niby zbyt niebezpieczny =(
Co do geokretów znalazłem 2 w jednej skrzynce =)