Cliqz: niegdyś funkcja testowa Firefoksa, dzisiaj – nowa przeglądarka

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkownicy doceniający przeglądarki internetowe bazujące na Firefoksie powinni zwrócić uwagę na kolejną propozycję na rynku, a mowa jest o przeglądarce Cliqz. Jeśli nazwa wydaje się znajoma, to jest to słuszne wrażenie. Cliqz występuje już bowiem jako dodatek do Firefoksa, a wcześniej była to również testowa funkcja w ramach projektu Test Pilot. Jak widać, ostatecznie jednak pomysł oddzielił się od przeglądarki Mozilli na tyle, że dziś jest odrębną propozycją – na Firefoksie jednak bazującą.

Warto przypomnieć dlaczego Cliqz jest wartym uwagi dodatkiem, bo nadal występuje także w formie rozszerzenia do Firefoksa. Otóż zmienia on funkcjonalność paska adresu w przeglądarce w taki sposób, że podpowiedzi (i częściowo odpowiedzi) pojawiają się wprost na nim, bez konieczności odwiedzania docelowego adresu. Dzięki temu można na przykład uzyskać informacje o pogodzie lub szybko przeliczyć waluty.

Teraz Cliqz to także odrębna przeglądarka. Kluczowa funkcjonalność paska adresu oczywiście nie została tu zapomniana, a dodatkowo zadbano między innymi o ochronę prywatności. W przeglądarkę wbudowano bowiem bloker reklam, zabezpieczenia przed śledzeniem oraz phishingiem. Niezła jest również szybkość działania, a jeśli chodzi o zakres konfiguracji, to jest on zbieżny z możliwościami samego Firefoksa.

Przeglądarka Cliqz jest już dostępna do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania. Do wyboru wersja dla systemu Windows i macOS, a także mobilne odmiany na Androida oraz iOS-a.

© dobreprogramy
s