Co nowego w zabezpieczeniach Visty SP1?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wraz z wprowadzeniem dodatku Service Pack 1 do systemu Windows Vista Microsoft nie zamierza dostarczać nowych funkcjonalności tak, jak było to chociażby w przypadku Windows XP Service Pack 2. Niemniej w nadchodzącym pakiecie aktualizacji znajdą się trzy warte omówienia zmiany, choć jak mówią analitycy, nie są to rzeczy, które mogłyby spowodować trzęsienie ziemi.

Po pierwsze Microsoft ulepszy funkcję BitLocker - usługę szyfrowania dysków obecną w systemach Windows Vista w wersjach Enterprise oraz Ultimate. Teraz z poziomu interfejsu graficznego można było szyfrować jedynie partycję systemową. Wraz z SP1 wprowadzona zostanie możliwość ochrony także innych woluminów, np. drugiej partycji z danymi.

Po drugie SP1 udostępni furtkę dla producentów oprogramowania antywirusowego i zabezpieczającego do systemów 64-bitowych. Obecnie funkcja PatchGuard skutecznie blokując dostęp do jądra uniemożliwiała pracę takiego oprogramowania. Service Pack 1 będzie zawierał pakiet API umożliwiających programistom bezpieczny dostęp do jądra.

Wreszcie drobne zmiany czekają także Centrum zabezpieczeń obecne w Panelu sterowania. Teraz ma ono lepiej współpracować z programami firm trzecich i odbierać dokładniejsze dane o ich statusie. Dzięki temu poprawi się czytelność Centrum i przynajmniej teoretycznie będzie można lepiej zorientować się w stanie zabezpieczeń komputera.

Czy to zmienia coś w rachunku potencjalnych korzyści dla osób i firm, które jeszcze nie zmigrowały na system Windows Vista? Mówiąc ogólnie - raczej nie. Poprawki, które wejdą w skład Service Pack 1 to w ogromnej większości te same łatki, które od roku krążą już w Aktualizacjach automatycznych i witrynie Windows Update. Pozostałe można natomiast pobrać bezpośrednio z centrum pobierania lub zażądać ich przesłania od pomocy technicznej Microsoft.

© dobreprogramy