Co z matematyką na stronach WWW? Google już nie chce MathML w Chrome

Strona główna Aktualności

O autorze

Matematyczna typografia w Sieci zawsze była skomplikowaną i niewdzięczną sprawą, więc przez wiele lat ludzie albo rezygnowali z czytelności i estetyki, pisząc równania liniowo, albo też korzystali z TeX-owych kompilatorów do generowania GIF-ów, z którymi nic się później już nie dało zrobić. Gdy więc Google w styczniu tego roku ogłosiło, że w wykorzystywanym w Chrome silniku WebKit znajdzie się wsparcie dla XML-owego języka MathML, w założeniu mającego być standardową metodą reprezentacji formuł matematycznych w dokumentach HTML (i do tej pory wspieranego jedynie przez Mozillę i starą Operę), zadowoleni byli wszyscy, którzy korzystają z matematyki na poziomie wyższym niż podstawowa arytmetyka.

Jednak to co Google jedną ręką daje, drugą może odebrać. W lutym ogłoszono, że obsługa MathML w Chrome zostaje wyłączona, ponieważ kod nie jest gotowy do zastosowań produkcyjnych. Podkreślono przy tym, że Google życzy sobie wsparcia dla tego standardu, i planuje włączyć MathML ponownie w którymś z przyszłych wydań przeglądarki – szczegóły miały być ogłoszone przy okazji wydania Chrome 25.

Chrome 25 pojawiło się z końcem lutego, a o MathML wciąż nic nie było wiadomo. I dopiero dzisiaj jeden z deweloperów projektu Chromium przyznał, że wcześniejsze obietnice są już nieaktualne. MathML nie jest czymś, czego byśmy teraz chcieli. Jesteśmy przekonani, że MathML może być zastąpione przez biblioteki takie jak MathJax, nie trzeba tego bezpośrednio wspierać przez platformę (…) – przeczytać można w trackerze błędów Chromium.

Otwarte przyznanie się do zmiany zdania nie spodobało się jednak wielu internautom, przede wszystkim ze względu na brak jakiegokolwiek uzasadnienia. W komentarzach zauważali oni, że nie każdy ma włączony JavaScript by korzystać z MathJaxa czy innych bibliotek tego typu, nie można łatwo kopiować wyrenderowanych przez javascriptową bibliotekę równań między serwisami, konwersja wzorów (zapisanych zwykle w TeX-u) do postaci graficznej zajmuje sporo czasu, obciążając procesor i zwiększając objętość strony o rozmiar biblioteki, którą pobrać musi przeglądarka.

Trzeba też przyznać, że osobliwie wygląda stwierdzenie, że MathML można w ogóle zastąpić za pomocą JavaScriptu. Język znaczników dla matematyki jest bowiem częścią HTML5 – i jeśli można zrezygnować z jego natywnego wspierania przez przeglądarkę, to czemu nie zrezygnować też z natywnego wsparcia dla wektorowej grafiki SVG, które można łatwo (jak wiedzą to użytkownicy Internet Explorera) łatwo zastąpić JavaScriptem?

Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że i sam MathML nie jest zbyt pięknym rozwiązaniem. W maju tego roku zaproponowano nawet porzucenie jego wsparcia przez Mozillę – jako zbyt wyspecjalizowanego, nieprzyjaznego w pisaniu języka (praktycznie niemożliwe jest napisanie „z palca” bardziej złożonego równania: to co zajmuje jedną linijkę w TeX-u, potrafi zająć trzydzieści linijek MathML-a), który nigdy nie zdobył większego wsparcia poza Mozillą. Sugerowano też, że właściwa typografia matematyki w przeglądarkach jest dziś możliwa właśnie dzięki MathJaxowi i PDF.js, generującym wyższej jakości dokumenty, niż jakakolwiek obecnie implementacja MathML-a.

Niestety jednak nawet z MathJaxem nie jest tak dobrze, jak zwolennicy jego wykorzystania głoszą. Pomijając wspomniane już argumenty, ma on swoje własne problemy z kompatybilnością z przeglądarkami, zapewne wynikające z jego agresywnych modyfikacji DOM dokumentów HTML (co by nie mówić, jest to po prostu wyrafinowana sztuczka). Może najlepiej by było, gdyby po prostu rozpocząć na nowo prace nad językiem zapisu matematycznych formuł, bazującym na jakimś podzbiorze TeX-a, i z czasem przygotować jego natywne wsparcie dla przeglądarek? W wypadku Chrome pomóc by tu mogli deweloperzy wykorzystującej ten sam silnik Opery, mający przecież spore doświadczenie z MathML-em.

© dobreprogramy
s