CodeWeavers: w tym roku uruchomimy aplikacje dla Windows na Androidzie

Strona główna Aktualności

O autorze

Sposobów na uruchamianie aplikacji Androida na Windows mamy już trochę, w drugą stronę jest znacznie gorzej. Jeszcze w tym roku ma się to zmienić za sprawą firmy CodeWeavers, znanej z oprogramowania CrossOver, służącego do uruchamiania aplikacji Windows na desktopowym Linuksie oraz Maku. To bazujące na środowisku Wine narzędzie stawia jednak w wypadku Androida poważne ograniczenia, więc cudów nie należy się spodziewać.

Pierwsze próby uruchomienia Wine na mobilnym systemie Google'a podjęto już w 2013 roku – wtedy to pracujący w CodeWeavers Alexandre Julliard podczas konferencji FOSDEM pokazał, jak ładnie na Androidzie (notabene uruchomionym w maszynie wirtualnej na Linuksie działającym na MacBooku Pro) może działać windowsowy Notatnik. Już wtedy było jednak jasne, że przeniesienie Wine na architekturę ARM, dominującą w świecie Androida, nie będzie łatwe, a sami deweloperzy liczą przede wszystkim na sukces tabletów z procesorami Atom Intela.

Czy Atomy sukces taki osiągnęły? I tak i nie. Android x86 jest wciąż o krok (a nawet dwa) do tyłu za Androidem na urządzenia z procesorami ARM, a tablety i smartfony z Atomami sprzedają się przede wszystkim za sprawą ceny – przez długi czas Intel oferował je producentom sprzętu niemal za darmo. Z praktyką tą jednak koniec, a jak widać po najnowszych czipach Nvidii, Qualcomma i Samsunga, Atomom wciąż sporo brakuje w kwestii energooszczędności i możliwości graficznych.

Mimo tych ograniczeń, prace w CodeWeavers nie ustawały, i podczas ostatniej konferencji WineConf w Wiedniu ujawniono, że Wine dla Androida (na architektury x86) jest praktycznie gotowe, a przed końcem tego roku pojawić się ma publicznie dostępne demo programu CrossOver. Po jego wydaniu firma dostarczy niezbędne łatki do otwartego projektu Wine.

Czy jednak ktoś to płatne przecież oprogramowanie kupi, i nie będzie to tylko sztuka dla sztuki? Jeremy White z CodeWeavers przyznał, że większość użytkowników CrossOvera to dziś posiadacze Maków, a sprzedaż tego narzędzia maleje. O ile jeszcze kupowanie rozwiązania do niewirtualizacyjnego uruchamiania oprogramowania dla Windows na Maku może mieć sens, ostatecznie mamy tu do czynienia z komputerem osobistym, sterowanym klasycznie, za pomocą myszki i klawiatury, to w wypadku urządzeń z Androidem wygląda to zupełnie inaczej. Zdecydowana większość androidowych urządzeń sterowana jest poprzez dotykowy ekran, więc obsługa aplikacji Windows będzie na nich w najlepszym razie niezbyt wygodna. Z kolei aplikacji dla Windows 8.x i 10 pisanych z myślą o ekranach dotykowych i tak w Wine dziś nie uruchomimy.

Co gorsza dla CodeWeavers, dziś te najpopularniejsze aplikacje dla Windows mają już swoje natywne odpowiedniki na Androida – nawet bezpośrednio od Microsoftu. Czy zamiast więc kombinować z uruchamianiem Office 2010 na androidowym tablecie nie lepiej zainstalować na nim oficjalne Microsoft Office na Androida? Zakres użytecznego oprogramowania do uruchomienia będzie tu na pewno węższy, niż w wypadku desktopowego Linuksa czy OS-a X. O wiele sensowniej wypada tu projekt Exagear Mobile rosyjskiej firmy Eltech, nastawiony przede wszystkim na uruchamianie starszych gier dla Windows – i to na urządzeniach z procesorami ARM.

Na szczęście nie wszystkie siły CodeWeavers idą w tworzenie CrossOver na Androida. Firma jest coraz bliższa ukończenia prac nad pełnym wsparciem DirectX 11 w Wine, więc już w przyszłym roku powinniśmy móc na Linuksie zagrać w w większość nowych gier dla Windows. Sporo pieniędzy firma zarabia też na świadczeniu pomocy w przenoszeniu oprogramowania z Windows na OS X i Linuksa dla firm trzecich.

© dobreprogramy