Coraz mniej nowych wpisów w serwisie Wikipedia

Strona główna Aktualności

O autorze

Już niedługo w bazie Wikipedii użytkownicy będą mogli odnaleźć trzy miliony wpisów. Jednak naukowcy zajmujący się analizą tego tematu biją na alarm, bo choć encyklopedia ta ciągle rośnie w siłę to proces ten staje się coraz wolniejszy.

O najnowszych analizach dotyczących tego problemu informuje serwis The Guardian, przytaczając badania amerykańskiego uczonego, Eda H Chi. Zaobserwował on, że jeszcze w lipcu roku 2007 (w najlepszym jak do tej pory okresie Wikipedii) dziennie dodawanych było około 2200 nowych wpisów. Tymczasem obecnie liczba ta wynosi jedynie 1300. Co ważne, całkowita ilość osób zajmująca się edytowaniem i dodawaniem nowych publikacji pozostała na niezmienionym poziomie.

Ponadto, jak wynika z obserwacji badacza, w znacznym stopniu zmieniła się również charakterystyka działania serwisu Wikipedia. Na początku encyklopedię tę mógł aktualizować i zmieniać każdy kto dysponował chęciami oraz wolnym czasem. Obecnie istnieje stała grupa uprzywilejowanych użytkowników, którzy w znacznym stopniu odpowiedzialni są za to jakie teksty publikowane są w Wikipedii. Ma to oczywiście dwojakie skutki. Pierwszym z nich jest spowolnienie, bowiem część wpisów wprowadzanych przez początkujących użytkowników jest odrzucana. Z drugiej jednak strony cała encyklopedia staje się źródłem coraz bardziej wiarygodnym, bowiem artykuły sprawdzane są przez doświadczonych Wikipedystów.

Ed H Chi przytacza również pewne dane liczbowe. Wynika z nich, że jeśli jest się jednym z najbardziej doświadczonych użytkowników, to prawdopodobieństwo odrzucenia wpisu wynosi około 1% (wartość ta pozostaje mniej więcej stała od 2003 roku). Dla osób, które dodają średnio od dwóch do dziewięciu wpisów miesięcznie prawdopodobieństwo nieprzyjęcia artykułu wynosi już 15% (dla porównania w 2004 roku było to jedynie 5%). Jeszcze gorzej sprawa przedstawia się z osobami, które edytują średnio tylko jeden wpis miesięcznie. Ich zmiany odrzucane są w aż 25 %.

Badacz przyznaje również, że jego zdaniem zjawisko jakie dotyka serwis Wikipedia podobne jest do tego, co dzieje się w społeczeństwie gdy pewne niezbędne dobra ulegają wyczerpaniu - zaczyna się walka o te dobra, co skutkuje spowolnieniem i ujawnieniem się lepiej przystosowanych osób, które mają coraz więcej władzy nad resztą. Czas pokaże jak walka ta zakończy się w przypadku serwisu Wikipedia.

© dobreprogramy