Cykl menstruacyjny, owulacja i zdrowie – najlepsze aplikacje dla kobiet (2016)

Strona główna Aktualności

O autorze

Aplikacje mobilne pomagają w wielu obszarach życia, także dostępnych tylko dla kobiet. Dziś przedstawiam Wam kilka bardzo dobrych aplikacji do monitorowania cyklu miesiączkowego i różnych symptomów, które towarzyszą zmianom, zarówno pod kątem starania się o ciąże, jak i unikania jej.

Trzeba jednak pamiętać, że aplikacja nie zastąpi sumiennej kontroli organizmu i że skuteczność naturalnej antykoncepcji bardzo zależy od stanu zdrowia i trybu życia kobiety, a także od doświadczenia, znajomości własnego ciała i koniecznie współpracy w związku. Nawet nieprzesypianie całej nocy ma wpływ na wyniki wskazań temperatury ciała, nie wspominając już o pracy zmianowej, podróżach i stresie. Nie można też powiedzieć, że są to najskuteczniejsze metody (wskaźnik Pearla 1-3 w warunkach laboratoryjnych, w „prawdziwym życiu” nawet przekraczający 20) i oczywiście nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Flo

Flo (Android, iOS) to bardzo prosta i minimalistyczna aplikacja do monitorowania cyklu. Na początek trzeba wprowadzić swoje dane i przewidywaną długość cyklu, na której podstawie aplikacja przypomni o zbliżającej się miesiączce i owulacji, a także poda prawdopodobieństwo skutecznego zapłodnienia, co pomaga przy staraniu się o dziecko lub unikaniu ciąży.

Aplikacja jest bardzo prosta, nie ma zbędnych fajerwerków i służy przede wszystkim do przypominania o zbliżających się terminach i o wzięciu pigułki (antykoncepcyjnej lub innej). W aplikacji można również prowadzić dziennik ćwiczeń, samopoczucia i aktywności seksualnej, ale system ten jest bardzo uproszczony. Informacje można oczywiście zabezpieczyć PIN-em, by nie uzyskały do nich dostępu osoby postronne.

Glow

Glow (Android, iOS) to aplikacja przede wszystkim dla starających się o dziecko, ale można ją wykorzystać także do unikania ciąży. W aplikacji znajduje się bardzo starannie przygotowany dziennik, umożliwiający zapisywanie wskaźników stosowanych przy różnych naturalnych metodach antykoncepcyjnych – temperatura ciała, stan szyjki macicy, konsystencja i kolor śluzu, libido, samopoczucie czy masa ciała. Aplikacja ma też możliwości przygotowane specjalnie dla kobiet po zapłodnieniu in vitro oraz inseminacji domacicznej.

Szczegółowemu dziennikowi towarzyszą sprawdzone metody analizy danych oraz społeczność, wspierająca starających się o dziecko (niestety tylko w języku angielskim). Glow może ponadto synchronizować informacje z innymi usługami, jak MyFitnessPal czy Google Health. Nie zabrakło możliwości ustawienia alarmu, który przypomni o przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej i trybu dla partnera.

Eve by Glow

Eve (Android, iOS) to kolejna aplikacja firmy Glow. Jest ona mniej „oficjalna” niż Glow, wprowadza więcej humoru i zawiera sporo przydatnych informacji, kierowanych szczególnie do młodych kobiet – niestety tylko po angielsku. Podobnie jak Glow, Eve pozwala prowadzić dziennik aktywności seksualnej, a przy okazji oceniać jakość współżycia.

Przy okazji aplikacja pozwala zapisywać informacje o samopoczuciu, diecie i ćwiczeniach. Co ciekawe, Eve podaje też informacje o „bliźniaczkach cyklowych” i ich stanie zdrowia, dzięki czemu znika poczucie odosobnienia, towarzyszące niektórym młodym kobietom, dopiero poznającym swoje ciało.

Jest tu też sporo dodatków, jak quizy, podpowiedzi jak uczynić życie przyjemniejszym i integracja z siecią społecznościową. Do korzystania z aplikacji można zaprosić koleżanki i udostępniać sobie różne porady, wyniki testów i tym podobne. Korzystanie z Eve może być dobrą zabawą, trzeba tylko znać angielski. Eve i Glow korzystają z tego samego konta, więc przy zmianie aplikacji wszystkie dane zostaną zachowane.

Kalendarz Miesięczny

Kalendarz Miesięczny to prosta aplikacja, pozwalająca na śledzenie cyklu miesięcznego, owulacji i orientacyjnego wyznaczania dni płodnych, a także do zapisywania różnych symptomów i masy ciała, notowania stosunków . Aplikacja nie jest tak zaawansowana jak Glow czy Eve, szczególnie gdyby miała być stosowana jako wsparcie naturalnej antykoncepcji. Jednak ma tę przewagę, że jest dostępna po polsku.

Kopię danych można wyeksportować i wysłać lekarzowi, można też zabezpieczyć informacje hasłem lub PIN-em. Aplikacja pozwala też wybrać sposób prezentacji danych – można wybrać prosty, klasyczny wygląd albo skeumorficzny z wybranym zwierzęcym asystentem.

Maya

Maya (Android, iOS) to aplikacja bardzo estetyczna i bardzo prosta. Służy ona przede wszystkim do zapisywania dat menstruacji i na tej podstawie orientacyjnie podaje termin owulacji. Maya, podobnie jak inne aplikacje, pozwala też zapisywać informacje o samopoczuciu, ogólnym stanie zdrowia, stosunkach, wadze i temperaturze.

Maya ma także system powiadomień, możliwość blokowania dostępu do danych hasłem oraz kilka skórek.

Lilly

Lilly to kolejna aplikacja dostępna po polsku. Ma ona bardzo intuicyjny i prosty interfejs, pozwalający szybko wprowadzać informacje o współżyciu, samopoczuciu, stanie zdrowia i wielu innych. Takie informacje, jak długość cyklu czy temperatura ciała, będą prezentowane na wykresach. Można w niej również zapisywać informacje o stosowanej antykoncepcji i ustawiać przypomnienia o pigułkach lub zmianie plastra.

Lilly jest aplikacją bardzo prostą, kierowaną raczej do kobiet potrzebujących dziennika i stosujących różne metody antykoncepcji, niż nastawionych na metody naturalne. Aplikacji towarzyszy wygodny widżet na ekran domowy.

Clue

Clue (Android, iOS) to aplikacja do śledzenia zdrowia, która pomoże dostrzec unikalne wzorce w cyklu każdej kobiety. Jej skuteczność zależy oczywiście od czasu korzystania z niej. Clue przypomni oczywiście o nadchodzącej menstruacji i owulacji, a także pozwala śledzić bóle, nastroje, śluz szyjkowy, temperaturę i masę ciała, ćwiczenia, stan skóry, sen, ćwiczenia i wiele innych.

Clue jest aplikacją wysoko ocenianą przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów i podchodzi do sprawy naukowo. Nie znajdziemy tu motylków i eufemizmów – tylko twarde liczby i informacje zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Logowanie w aplikacji jest opcjonalne, a dane można zabezpieczyć hasłem. Od niedawna na Androidzie aplikacja jest dostępna po polsku.

Twórcy aplikacji zastrzegają, że Clue jest jedynie aplikacją pomocniczą i nie zastąpi antykoncepcji. To stwierdzenie dotyczy wszystkich opisanych wyżej programów.

© dobreprogramy
s