Duży atak na serwery DNS

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj odnotowano największy od czterech lat atak na główne serwery usługi DNS. Zablokowanie ich działania mogłoby spowodować spore utrudnienia w korzystaniu z Sieci, na szczęście żadna z 13 maszyn nie przestała pracować.

DNS jest jedną z kluczowych dla poprawnego działania Internetu usług. Polega ona na tłumaczeniu nazw hostów (np. dobreprogramy.pl) na odpowiadające im adresy IP i odwrotnie. Na świecie istnieje 13 głównych serwerów DNS, które są kluczowe dla jej działania. Co prawda jest możliwe korzystanie z Internetu poprzez bezpośrednie wpisywanie adresów IP, ale bardzo dużo usług bazuje na nazwach domenowych, więc paraliż DNS skutkowałby de facto paraliżem Internetu.

Atak, polegający na bardzo dużej ilości zapytań pochodził prawdopodobnie z botnetu, czyli sieci zarażonych trojanami komputerów nieświadomych użytkowników. Najbardziej ucierpiały dwie maszyny należące do amerykańskiego Departamentu Obrony i organizacji ICANN. Dzięki staraniom ich administratorów, zwykli użytkownicy nie odczuli jego skutków. W przeciwieństwie do ataków, których celem jest wyłudzenie okupu lub walka z konkurencją, ten atak był jedynie aktem bezmyślnego wandalizmu.

© dobreprogramy

Komentarze