Dwaj piraci zatrzymani

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z wydziału do zwalczania przestępczości gospodarczej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zatrzymali dwóch piratów, którzy rozprowadzali za pomocą sieci peer-to-peer (P2P) nielegalnie oprogramowanie, muzykę i filmy.

Do zatrzymania doszło na Śląsku. Dwaj mężczyźni 21 i 35 letni mieszkańcy Śląska, pracownicy firmy świadczącej usługi internetowe sprzedawali nielegalne oprogramowanie za pomocą stworzonej przez siebie sieci komputerowej.

Mechanizm działania wyglądał tak, że po podłączeniu do sieci kolejnego użytkownika proponowali mu atrakcyjny cenowo dostęp do zasobów zgromadzonych na serwerach ich firmy. Pod pozorem legalnej firmy zakładającej internet, pośród swoich użytkowników rozprowadzali nielegalne programy, muzykę i filmy czerpiąc z tego dodatkowe korzyści.

Policjanci ustalili, że z ich usług mogło skorzystać już około 2 tysięcy ludzi. Straty jaki w skutek działalności zatrzymanych mężczyzn ponieśli producenci programów oraz właściciele praw do utworów muzycznych i filmów mogą sięgać nawet 6 mln złotych. Mężczyznom tym grozi do 5 lat pozbawiena wolności.

© dobreprogramy
s