ETS: bitcoiny i inne cyfrowe waluty muszą być zwolnione z podatku VAT

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Bitcoiny i inne cyfrowe waluty mogą być wymieniane bez opodatkowania VAT-em, ogłosił dziś Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Należy traktować je w taki sam sposób, jak tradycyjne, kontrolowane przez banki centralne pieniądze.

To korzystne dla całej cyfrowej gospodarki orzeczenie jest zgodne z opinią pani Juliane Kokott, rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości, przedstawioną w lipcu tego roku. Wówczas to, powołując się na art. 135 unijnej dyrektywy o VAT (2006/112/WE) stwierdziła ona, że we wszystkich operacjach związanych z wymianą walut, bitcoiny, mimo że nie są legalnymi środkami płatniczymi, są wciąż formą pieniądza i powinny być traktowane na równi z pieniądzem tradycyjnym.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości musiał zająć się tą sprawą wskutek zachowania szwedzkiego fiskusa, który podważył decyzję sądu o zwolnieniu bitcoinowych transakcji z VAT-u, wydaną w związku ze sprawą wytoczoną administratorowi szwedzkiego bitcoinowego forum, Danielowi Hedqvistowi. Szwedzkiego fiskusa zainspirowała do tego Estonia, która w grudniu zeszłego roku zdecydowała się obłożyć VAT-em całą wartość bitcoinowych transakcji, a nie tylko opłaty transakcyjnej.

W innych krajach europejskich urzędy skarbowe były znacznie bardziej otwarte na nowości. Rok temu w Belgii fiskus wydał oświadczenie, że transakcje cyfrową walutą nie są opodatkowane VAT-em. W Hiszpanii w kwietniu tego roku poinformowano, że kryptowaluty nigdy nie były i nie będą w tym kraju obłożone VAT-em. Tak samo sytuacja wygląda od niedawna w Szwajcarii.

Decyzja Trybunału jest wiążąca dla wszystkich krajów członkowskich Unii i oznacza, że wszelkie wymiany walut i kryptowalut przeprowadzane na cyfrowych giełdach, jak również w bezpośrednich transakcjach, muszą być zwolnione z VAT-u. Rynek na wieść zareagował pozytywnie, średnia cena 1 BTC po ogłoszeniu informacji wzrosła o ponad 1,5% i wynosi obecnie ponad 270 dolarów.

© dobreprogramy