reklama

Emulator Chrome OS-a trafi do narzędzi programistycznych Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Co prawda wciąż niewiele urządzeń z Chrome OS-em pozwala uruchomić aplikacje stworzone na Androida, jednak jakość tego wsparcia stale rośnie. Dostosowano m.in. mobilne widoki do standardowych okienek pulpitu, pozwolono na wyświetlanie ich na drugim ekranie, poprawiono integrację systemów plików. Tym co najbardziej ogranicza obecnie deweloperów jest właśnie niewielka liczba chromebooków pozwalających na uruchomienie androidowych aplikacji. Google zamierza rozwiązać ten problem na drodze software’owej, wbudowując w narzędzia Android SDK emulator Chrome OS-a.

Google oczywiście oferuje obszerną dokumentację, aby pomóc programistom, zainteresowanym dostosowaniem androidowych aplikacji do Chrome OS-a, ale jak do tej pory nie było możliwości przetestowania ich bez zakupu prawdziwego chromebooka. Wkrótce może się to zmienić. Zmiany w kodzie Android SDK wskazują na to, że niebawem możliwe stanie się uruchamianie zwirtualizowanych maszyn z oficjalnymi wersjami Chrome OS-a – i testowanie w nich androidowych aplikacji.

Obrazy Chrome OS-a z gałęzi Stable, Beta, Dev oraz Canary zostaną udostępnione w kompilacjach Androida SDK przeznaczonych na Linuksa, macOS-a i Windowsa. Póki co będzie jednak obsługiwana tylko architektura x86 – na emulację (np. za pomocą QEMU) architektury ARM na desktopowych komputerach trzeba będzie jeszcze poczekać, w międzyczasie sięgając po realny sprzęt.

Z oficjalną listą urządzeń z Chrome OS-em wspierających androidowe aplikacje możecie zapoznać się na stronach projektu Chromium. Jak widać, większość z nich jest wciąż jest dopiero w planach. Pozostaje mieć nadzieję, że przynajmniej niektóre trafią do dystrybucji w Polsce – jak do tej pory Google nasz rynek traktuje po macoszemu.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama