r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Excel otrzyma obsługę funkcji w JavaScript i rozpozna nowe typy danych

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Trwa konferencja Microsoft Ignite 2017, na której przedstawiono już między innymi nowości, jakie wkrótce trafią do Excela – arkusza kalkulacyjnego z pakietu Office. Wśród kilku zmian najciekawiej zapowiada się niewątpliwie planowana obsługa niestandardowych funkcji JavaScript, która trafi do Insiderów w przyszłym miesiącu.

Jak sama nazwa wskazuje, pozwoli to tworzyć skrypty z wykorzystaniem JavaScript, co z kolei ma być lepsze od dotychczasowego VBA w jednym głównym aspekcie: raz stworzone skrypty będą gotowe do działania na wszystkich platformach, a więc nie tylko Windowsie, ale też Maku, Androidzie i iOS-ie. Co istotne, do tworzenia niezbędne będzie Visual Studio, więc trudno mówić o zgodności z VBA, ale na razie nie pojawiły się informacje o tym, aby z VBA planowano zrezygnować.

Insights to kolejna nowa funkcja: do Excela trafi pod koniec roku i pozwoli wyszukiwać w Sieci dodatkowe informacje o zaznaczonych w arkuszu elementach. Z kolei w przyszłym roku znajdziemy w Excelu także inną nowość – nowe typy danych i automatyczne ich rozpoznawanie oparte na obliczeniach w chmurze (warto dodać, że Microsoft od razu zaznacza iż uzyskiwanych danych nie będzie gromadzić, pozostając tylko przy anonimowej telemetrii).

r   e   k   l   a   m   a

Ma to być na tyle sprawne, by dołączać do arkusza informacje, których nawet nie uwzględniono w kolumnach i w efekcie automatycznie dodawać na przykład dane o wynikach giełdowych, jeśli program zauważy, że tworzymy listę firm. Z atutów będzie można skorzystać również w formułach: tworząc obliczenia możliwe będzie na przykład odwołanie się do liczby mieszkańców danego miasta, nawet jeśli w arkuszu zawarliśmy tylko listę miast i żadnych danych liczbowych.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.