Microsoft Excel: jak zablokować kolumnę?

Microsoft Excel: jak zablokować kolumnę?
27.07.2022 11:46
Excel: jak zablokować kolumnę?
Excel: jak zablokować kolumnę?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Blokowanie kolumn w Excelu to jedna z częściej wykorzystywanych funkcji, zwłaszcza podczas pracy na dużych arkuszach danych. Warto dowiedzieć się, jak szybko można z niej skorzystać.

Excel to popularny arkusz kalkulacyjny, który znajdziemy w pakiecie biurowym Microsoft Office. Znajomość obsługi programów z pakietu to jedna z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć każdy posiadacz komputera. Wśród podstawowych czynności, które mogą się przydać w codziennej pracy z programem Excel, jest możliwość blokowania kolumn. Oto jak to zrobić w tym popularnym arkuszu.

Microsoft Excel: jak zablokować kolumnę?

W przykładowym arkuszu w Excelu zablokujemy kolumnę D, co oznacza, że gdy przesuniemy się po arkuszu w prawą stronę, cały czas będzie widoczna treść do kolumny D włącznie, natomiast kolumny za nią będą się chować wraz z przesunięciem znacznika w prawo.

Excel: menu Widok
Excel: zaznaczamy kolejną kolumnę po tej, która ma być blokowana

Pierwsze kroki kierujemy w Excelu na górne menu do sekcji Widok. Następnie zaznaczamy kolumnę E i nie jest to błąd - chcąc zablokować arkusz na kolumnie D, konieczne jest zaznaczenie kolumny E, bowiem blokowane są dane na lewo od zaznaczonej kolumny.

W kolejnym kroku na wstążce odnajdujemy ikonę Zablokuj okienka. Po rozwinięciu wybieramy ponownie Zablokuj okienka.

Excel: menu Zablokuj okienka
Excel: po rozwinięciu wybieramy Zablokuj okienka

Od teraz w Excelu pojawi się charakterystyczna linia oddzielająca kolumny D i E. Kiedy przesuniemy znacznik w prawo, arkusz przesunie się w lewo, chowając kolumny niezablokowane, a my będziemy mieć "na sztywno" przypięte dane z kolumn od A do D. Pozostałe będą widoczne w zależności od potrzeb.

Excel: zablokowana kolumna D, widoczna linia
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Excel: zablokowana kolumna D, widoczna linia

Arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel to potężne narzędzie wykorzystywane do wielu dużo bardziej skomplikowanych operacji. Za jego pomocą możemy przygotować plik z budżetem domowym czy operować na tabelach przestawnych z odpowiednio przygotowanymi makrami. Zanim dotrzemy do tak rozbudowanych funkcji, warto poznać podstawy, a opisane powyżej blokowanie kolumn bez wątpienia należy do nich zaliczyć.

Krzysztof Fiedor, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)