reklama

Firefox 20 już dostępny, z ulepszonym trybem prywatności i nowym menedżerem pobierania

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Na serwerach Mozilli jeszcze nowego Firefoksa nie ma, ale z repozytorium oprogramowania dobreprogramy.pl wersję 20 tej przeglądarki możecie już pobrać. W porównaniu do śladowych zmian w ostatnim wydaniu Chrome, Firefox 20 wygląda znacznie ciekawiej.

Wreszcie w przeglądarce Mozilli doczekaliśmy się sensownej implementacji „trybu porno”, dla niepoznaki nazywanego „trybem prywatnym”. Zamiast przełączać całą przeglądarkę w nowy tryb, zamykając przy tym dotychczasowe okna i karty, Firefox po prostu otwiera nowe, „prywatne” okno, z którego nie będzie zapisywał danych pozwalających na ustalenie zachowań użytkownika w Sieci. Dzięki temu możemy mieć obok siebie sesje normalną i „prywatną”, tak jak to od dawna było w Chrome.

Jeśli nie podoba się Wam utrzymywanie dwóch okien przeglądarki, można zainstalować rozszerzenie Private Tab, które w ramach jednego okna pozwoli na otworzenie karty z trybem prywatnym. Jest to możliwe dzięki nowemu API, wprowadzonemu pierwotnie do mobilnej wersji przeglądarki. Coś takiego do tej pory umożliwiała tylko Opera.

Drugą wartą uwagi zmianą w Firefoksie 20 jest nowy panel pobierania plików. Do tej pory każde pobieranie otwierało archaicznie wyglądające okienko, teraz dostajemy niewielki widżet wśród przycisków, który po kliknięciu rozwijany jest do panelu z listą pobieranych plików.

Doczekaliśmy się też uelastycznienia kręgosłupa moralnego Mozilli w kwestii kodeków wideo. W systemach Windows Vista, 7 i 8 nowy Firefox pozwala teraz na wykorzystanie dostarczanego z nimi kodeka h.264 do odtwarzania filmów opakowanych w element video języka HTML5. Do tej pory Firefox odtwarzał jedynie wideo w formatach VP8 (WebM) i Ogg Theora, a Mozilla deklarowała wierność wolnym od obciążeń licencyjnych rozwiązaniom. Domyślnie jednak obsługa h.264 jest wyłączona, by ją włączyć, należy w panelu about:config znaleźć zmienną media.windows-media-foundation.enabled i ustawić jej wartość na true.

Ulepszono także mechanizm „kliknij, by odtworzyć” dla wtyczek, takich jak Java czy Flash. Domyślnie jest on wyłączony, jednak wystarczy w panelu about:config znaleźć zmienną plugins.click_to_play i zmienić jej wartość z false na true, by flashowe reklamy były bez szans. Do tej pory interfejs ten był wykorzystywany do blokowania przestarzałych, niezaktualizowanych wersji wtyczek – teraz Mozilla zdecydowała się oddać użytkownikom pełną kontrolę nad wtyczkami. Przeglądarka wyświetla okno dialogowe z informacją o wtyczkach używanych na stronie i pozwala zarówno na selektywne włączanie ich odtwarzaczy jak i włączenie wszystkich wtyczek na danej stronie.

Nowy Firefox przynosi też kilka ulepszeń dla webdeweloperów. Z ich pełną listą możecie zapoznać się tutaj, nam rzucił się w oczy ulepszony debugger i profiles JavaScriptu i możliwość otwierania panelu narzędzi dla programistów w osobnym oknie.

Z listy zmian wynika też, że Firefox zaczął zapewniać ochronę przed przejęciem wyszukiwarki przez obce oprogramowanie (czyli teraz rozmaite ask.com nie będą już w stanie podmienić google.com), a także (na razie tylko w wersji dla Windows) zabijać procesy wtyczek bez konieczności restartu przeglądarki. Zmian jak widzicie jest dość, by usprawiedliwić przyznanie nowego numeru wersji, nie będziemy więc w tym wypadku żartować o kolejnych nanosekundach i kolejnych wersjach przeglądarek – Firefox 20 jest wart pojawienia się na desktopie każdego internauty, nawet jeśli tylko jako uzupełniający browser.

Najnowszą wersję przeglądarki Mozilli w wersji dla Windows pobrać możecie tutaj, dostępne są też wersje dla Linuksa i OS-a X.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama