Firefox 3.1 Beta 1 jeszcze szybszy

Strona główna Aktualności

O autorze

Mozilla wydała pierwszą betę przeglądarki Firefox 3.1. Główne zmiany dotyczą takich obszarów jak JavaScript, geolokalizacja, wideo, CSS oraz obsługa aplikacji webowych działających offline.

Zmianą, którą widać na pierwszy rzut oka jest duża ikonka "+", która służy do otwierania nowych zakładek. Przy przełączaniu kart za pomocą Ctrl+Tab zobaczymy okienko podobne jak przy przełączaniu aplikacji za pomocą Alt+Tab w Windows. Rezultaty prac nad zgodnością ze standardami są widoczne w teście Acid3. FF 3.1 Beta 1 osiąga wynik 89% w porównaniu z 71% wersji 3.0.3. Ulepszono także silnik Gecko.

Przeglądarka posiada nowy, szybki silnik JavaScript o nazwie TraceMonkey. Nie jest on jednak włączony domyślnie. Aby to zrobić, należy przejść do strony konfiguracji (about:config) i ustawić wartość javascript.options.jit.content na true. W teście SunSpider JavaScript Benchmark można zaobserwować mniej więcej dwukrotną różnicę w stosunku do starego silnika JS. Jest też szybszy od silnika z Google Chrome. Zapowiadany tryb prywatności oraz zaawansowane zarządzanie sesjami pojawi się w kolejnej becie FF 3.1.

Druga Beta Firefoksa 3.1 planowana jest na koniec obecnego lub początek przyszłego roku a wersja finalna na pierwsze miesiące 2009 roku.

© dobreprogramy