Firefox 63 jest szybszy na desktopie, dostał picture in picture na Androidzie

Firefox 63 już wydany
Firefox 63 już wydany

23.10.2018 14:37, aktual.: 23.10.2018 18:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już można pobrać przeglądarkę Firefox 63. Wielkich zmian w niej znów nie zobaczymy, ale warto ją sprawdzić, gdyż twórcy obiecują zauważalną poprawę wydajności programu. Ponadto na Windowsie 10 Firefox 63 dopasuje się do jasnego i ciemnego wyglądu systemu.

Zysk wydajnościowy zależy od systemu operacyjnego. Infrastruktura, na której przygotowywane są kompilacje Firefoxa dla Windowsa, korzysta z frontendu Clang i kompiltora LLVM. Główną zaletą tego rozwiązania jest krótszy czas kompilacji i lepsze wykrywanie błędów niż w przypadku GCC. W niektórych sytuacjach LLVM nawet sugeruje poprawki. Dla użytkowników przeglądarki oznacza to lepszą wydajność dzięki nowocześniejszej optymalizacji.

Firefox zmieni skórkę zależnie od globalnych ustawień Windowsa 10
Firefox zmieni skórkę zależnie od globalnych ustawień Windowsa 10

Na systemie macOS z kolei Mozilla obiecuje nam szybsze reakcje programu na działania użytkownika, a przede wszystkim szybsze przechodzenie między kartami. Aplikacje napisane w WebGL, dla których szybkość nie jest priorytetem, będą mogły skorzystać z karty graficznej o niższym poborze mocy podczas pracy na maszynach wyposażonych w więcej niż jedną GPU. Na Linuxie rozszerzenia WebExtensions będą działać w osobnych procesach.

Pod względem użyteczności Firefox 63 nie wprowadza większych zmian. Podczas próby zamykania przeglądarki z otwartymy wieloma kartami lub wieloma oknami zobaczymy nowe ostrzeżenie. Skrót Ctrl+Tab, służący do przechodzenia między kartami, będzie pokazywał miniatury wszystkich kart w takiej kolejności, w jakiej były ostatnio używane. To zachowanie można oczywiście zmienić w ustawieniach. Usunięte zostało polecenie „Otwórz w pasku bocznym” dla zapisanych zakładek. Ponadto nie można już wyłączyć aktualizacji programu z poziomu about:preferences. Firefox 63 wymaga do tego specjalnego szablonu konfiguracji.

Obraz

Wersja przeglądarki dla Androida także została zaktualizowana. Najciekawszą nowością w tym wydaniu jest obsługa trybu picture in picture dla odtwarzanych filmów. Krótko mówiąc, po naciśnięciu przycisku powrotu do ekranu domowego podczas oglądania filmu na pełnym ekranie nie trzeba przerywać oglądania. Film zostanie pokazany w małym, pływającym okienku i nie zostanie zatrzymany. W każdej chwili można je przenieść w inne miejsce lub wrócić do oglądania na pełnym ekranie.

Firefox 63 jest dostępny dla Windowsa, macOS-a i Androida w naszej bazie programów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)