Firefox idzie naprzód

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano Gran Paradiso Alpha 1, ustanawiając kolejny krok w rozwoju silnika Gecko 1.9 a jednocześnie Firefoksa 3.0, którego Gran Paradiso jest nazwą kodową. Wydarzenie to zbiegło się z informacjami o dalszym wzroście udziału Firefoksa na rynku przeglądarek internetowych na terenie Europy.

Nowa wersja przeglądarki używa biblioteki Cairo, dotyczy to wyświetlania wszystkich grafik i renderowania całego tekstu. W buildach dla Mac OS X używane są Cocoa Widgets. Zaktualizowano model wielowątkowości. Wprowadzono zmiany w modelu dokumentów (DOM). Zmieniono sposób ładowania elementów object. Dodano nowe elementy i filtry SVG, poprawiono zgodność ze specyfikacją SVG. Zmiany wprowadzane przez Gecko 1.9 Alpha 1 spowodują, że platformy Windows 95, Windows 98, Windows ME oraz Mac OS X 10.2 nie są już wspierane. Dla Maców zalecany jest przynajmniej Mac OS X 10.3.9 lub nowszy. Gran Paradiso Alpha 1 zostało udostępnione w celach testowych, przeznaczone jest dla twórców aplikacji webowych oraz społeczności testerów. Używanie Gran Paradiso Alpha 1 nie jest zalecane dla obecnych użytkowników przeglądarki Mozilla Firefox.

Jak podaje francuska firma Xiti Monitor, liczba użytkowników Firefoksa ciągle rośnie. Obecnie europejska średnia wynosi 23,2%, co jest prawie czteroprocentowym wzrostem w porównaniu z kwietniem (19,4%). Polska, z wynikiem 33,6% znajduje się w ścisłej czołówce ustępując tylko Słowenii (40,5%) i Finlandii (39,3%). Firefox cieszy się najmniejszą popularnością w Andorze (12,3%). Średnia europejska jest zbliżona do australijskiej (23,4%). Na reszcie kontynentów Firefox używany jest przez kilkanaście procent użytkowników (11,1%-14,5%).

© dobreprogramy
s