Premiera Firefox Reality – poznajcie nową przeglądarkę Mozilli

Premiera Firefox Reality – poznajcie nową przeglądarkę Mozilli

Premiera Firefox Reality – poznajcie nową przeglądarkę Mozilli
03.04.2018 16:33, aktualizacja: 04.04.2018 08:38

Trwa dobra passa Mozilli – po sukcesie, jakim okazała się pod koniec zeszłego roku kwantowa rewolucja, fundacja idzie za ciosem i prezentuje nowy wariant swojej przeglądarki. Z repozytorium GitHub można już pobrać do samodzielnej kompilacji kod programu Firefox Reality. Jak nietrudno się domyślić, jest to odmiana Liska dostosowana do gogli rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Jak dotąd Firefoksa Reality skompilować można na gogle Oculus i Vive, a także smartokulary ODG. Wersje eksperymentalne dostępne są także na Google Daydream oraz zwykłe urządzenia z Androidem, których użytkownicy wykorzystają kartonowe gogle z serii Cardboard. Szczegółowe instrukcje z konkretnymi parametrami dostępne są na GitHubie. A jak Firefox Reality sprawuje się w praktyce? Nie należy się spodziewać futurystycznego przeglądania stron w trzech wymiarach. Przeglądarka wyświetla standardowy dwuwymiarowy interfejs, zaś jej obsługa sprowadza się do „kliknięć” kompatybilnym z goglami kontrolerem.

Firefox Reality Preview

Mozilla zaznacza, że Firefox Reality jest pierwszą i jedyną otwartą przeglądarką dla rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Fundacja deklaruje oczywiście, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku desktopowego czy mobilnego Firefoksa, priorytetem jest troska o prywatność użytkownika. Firefox Reality to przeglądarka, która od samego początku korzystać będzie z dobrodziejstw silnika Quantum CSS i innych mechanizmów, dzięki którym tak bardzo z wydania na wydanie przyśpieszył Firefox 57.

Udostępnienie kodu ma być zaledwie początkiem podróży. Fundacja zapowiedziała, że w ciągu najbliższych tygodni w Firefox Reality pojawią się kolejne integracje z silnikiem Servo (API WebGL), obsługa gestami (nie zaś wyłącznie kontrolerem) czy szersze wsparcie dla rosnącego w siłę WebAssembly.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)