Chrome i Firefox "powiedzą" stronom o ciemnym motywie

Chrome i Firefox "powiedzą" stronom o ciemnym motywie

Chrome i Firefox "powiedzą" stronom o ciemnym motywie
Chrome i Firefox "powiedzą" stronom o ciemnym motywie
03.05.2019 16:34, aktualizacja: 05.09.2019 08:32

Ciemny interfejs na dobre zadomowił się w popularnych przeglądarkach stron internetowych, a niebawem autorzy stron będą mogli dopasować ich wygląd do motywu systemu. Google Chrome i Firefox niebawem pozwolą stronom pytać o ciemny lub jasny motyw, Apple Safari już to umożliwia.

Zapytanie o to, czy włączony jest ciemny motyw systemu, odbywa się za pomocą arkusza CSS. Zapytanie Media Query z właściwością prefers-color-scheme da stronie znać, czy przeglądarka preferuje motyw ciemny, jasny, czy nie ma to znaczenia. W ten sposób strona otrzyma informację o tym, jaki typ interfejsu jest włączony w systemie i będzie mogła się do niego dopasować.

Oto przykład stylu CSS, podany przez Mozillę:


.day   { background: #eee; color: black; }
.night { background: #333; color: white; }

@media (prefers-color-scheme: dark) {
  .day.dark-scheme   { background:  #333; color: white; }
  .night.dark-scheme { background: black; color:  #ddd; }
}

@media (prefers-color-scheme: light) {
  .day.light-scheme   { background: white; color:  #555; }
  .night.light-scheme { background:  #eee; color: black; }
}

W ten sposób można dopasować kolorystykę stron, zmienić grafiki i wiele innych elementów.

Chrome 76, Firefox 67, Safari 12.1

Kiedy skorzystamy z możliwości dopasowania strony do dziennego lub nocnego interfejsu systemu? Użytkownicy Apple Safari na systemie macOS mogą korzystać z tej funkcji od końca marca. W Chromie pojawi się ona w wersji 76, obecnie dostępnej w kanale Canary. Po jej wydaniu obsługa zapytania trafi też do krewniaków Chrome'a, jak Opera, Vivaldi czy Yandex.Browser.

Firefox wprowadzi obsługę zapytania w wersji 67, której wydanie zostało zaplanowane na 14 maja. Mozilla jest więc trochę szybsza od Google'a.

Oczywiście prawidłowa obsługa tego zapytania zależy także od autorów stron. Na marginesie dodam, że na dobrychprogramach możecie przełączyć tryb dzienny i nocny ręcznie. Przełącznik znajduje się na dole strony, obok przycisku zmieniającego wersję mobilną na desktopową. Którą wersję wolicie?

[h2]Czy to już Fingerprinting?[/h2]Możliwość sprawdzenia ustawień systemu w ten sposób budzi obawy o zachowanie prywatności. Taki parametr może zostać potraktowany jako część Fingerprintingu, czyli tworzenia unikatowego identyfikatora przeglądarki. Być może producenci przeglądarek powinni zaimplementować możliwość wyłączenia obsługi tego zapytania. W tym świetle możliwość ręcznego przestawiania trybu strony w jej ustawieniach nie jest wcale złym pomysłem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)