Thunderbird 60 — minimalizacja do Tray

Zarys sytuacji ...

Każdy kto używał programu pocztowego od Mozilli jakim jest Thunderbird doskonale wie, że brakuje w nim bardzo pożądanej opcji przez sporą część użytkowników. Mianowicie chodzi o możliwość minimalizowania programy to Tray'a, czyli zasobnika systemowego z ikonami programów i usług znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu będącego częścią paska systemowego.

Problem ten udawało się rozwiązać w dość prosty i szybki do zrobienia sposób. Wystarczyła instalacja dodatku do Thunderbirda, który taką funkcjonalność dodawał do programu. Takich dodatków było kilka, najpopularniejszym jednak był MinimizeToTray revived (MinTrayR), którego swoją drogą sam używałem.

Niestety Thunderbird zaczął być rozwijany w analogicznym kierunku jak Firefox. W obu przypadkach zrezygnowano z dalszego tworzenia dodatków przy użyciu XUL/XPCOM. Od tego momentu systematycznie wprowadzano nowe rozwiązanie, które miało zastąpić stare, a jest nim tworzenie rozszerzeń do programu jako WebExtensions. W Firefoxie znacznie szybciej wprowadzano nowe standard oraz ze względu na większą popularność aplikacji, znacznie szybciej portowano stare rozszerzenia do nowego formatu.

W przypadku Thunderbirda, całkowite przejście na nowy standard jakim jest WebExtensions, a tym samym wyłączenie starych rozszerzeń odbyło się w raz z wydanie wersji 60 programu. Tak oto wielu użytkowników straciło dostęp do rozszerzenia które umożliwiało minimalizację Thunderbird'a do tray'a.

Pomimo, iż obecnie nie ma możliwości stworzenia rozszerzenia dodającego taką funkcjonalność w nowym standardzie to na szczęście istnieje inna możliwość by tą funkcjonalność w programie zachować. Wystarczy wykonać czynności opisane poniżej.

Krok 1: Zmiana flagi programu związanej z obsługą rozszerzeń

W kroku tym zmieniamy domyślne zachowanie Thunderbird'a w wersji 60, które uniemożliwia działanie i instalowanie niezgodnych z WebExtensions rozszerzeń. Jest to możliwe ponieważ pomimo iż w wersji 60 wyłączono obsługę rozszerzeń XUL/XPCOM to nie usunięto mechanizmu ich obsługi z samego programu. By włączyć ponownie obsługę rozszerzeń w starym standardzie należy:

W programie należy z menu wybrać Opcje, następnie przejść do zakładki Zaawansowane i Ogólne.

Następnie wybieramy Edytor ustawień.

W otworzonym edytorze wyszukujemy flagę extensions.strictCompatibility i zmieniamy jej wartość na false.

Krok 2: Pobranie rozszerzenia

Teraz gdy mamy już włączoną obsługę starych rozszerzeń musimy pobrać takie, które doda nam funkcję minimalizacji naszego programu to tray'a. Musimy to zrobić ręcznie ponieważ Thunderbird będzie wyszukiwał nam tylko rozszerzenia które są zgodne z WebExtension i są oficjalnie wspierane i działające w jego najnowszej wersji jaką jest wersja 60.

Takim rozszerzeniem jest MinimizeToTray Reanimated, które można pobrać z oficjalnego repozytorium Mozilli. Jest to poprawiona wersja rozszerzenia o którym wspominano w pierwszej części wpisu. Różnica między nimi jest taka, że wersja Reanimated została poprawiona przez innego autora w taki sposób by działała z Thunderbird'em w wersji 60.

Pobrani rozszerzenia ogranicza się do kliknięcia w przycisk Download Now i zapisaniu go na dysku swojego komputera.

W wybranym do zapisu miejscu powinniśmy mieć nowy plik zawierający pobrany dodatek o rozszerzeniu xpi.

Krok 3: Instalacja rozszerzenia

Teraz gdy mamy już pobrane i zapisane na dysku rozszerzenie należy je ręcznie zainstalować. Jest to prosty krok podobnie jak wszystkie poprzednie, a zarazem ostatni.

W programie z menu wybieramy Dodatki. W otwartej karcie klikamy w ikonkę koła zębatego i wybieramy pozycję Zainstaluj dodatek z pliku. Wybieramy plik, który zapisaliśmy w poprzednim punkcie i potwierdzamy instalację rozszerzenia.

Teraz pozostało już tylko wyłączyć i ponownie włączyć program by zaczął działać zainstalowany dodatek.

Podsumowanie

Tym oto sposobem zyskaliśmy nowego Thunderbirda z opcją minimalizacji do tray'a. Oczywiście dodatek ten da się delikatnie dostosować do własnych preferencji w oknie ustawień dodatku.