Geeksphone podnosi poprzeczkę: niebawem w sprzedaży ulepszony model telefonu Peak z Firefox OS-em

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwsze telefony z systemem Firefox OS, wyprodukowane przez hiszpański startup Geeksphone, rozeszły się bardzo szybko, mimo że oficjalnie były jedynie urządzeniami referencyjnymi, adresowanymi dla programistów chcących pisać aplikacje na mobilny system Mozilli, z parametrami technicznymi mocno odstającymi od tego, do czego przyzwyczaił nas w ostatnim roku wyścig producentów smartfonów. Czy tego bazowego minimum nie ustalono jednak na starcie zbyt nisko? Sam Geeksphone zauważył, że Firefox OS potrzebuje czegoś więcej. Raptem trzy miesiące od premiery pierwszej generacji telefonów z systemem Mozilli – modeli Keon i Peak – Geeksphone rozpoczyna przedsprzedaż ulepszonej wersji mocniejszego modelu.

Wielkich zmian względem modelu Peak nie należy się spodziewać. Podobnie jak w tamtym telefonie, tak i tutaj otrzymujemy urządzenie z dwurdzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon S4, taktowane 1,2 GHz, 4 GB zintegrowanej pamięci masowej flash, baterią 1800 mAh i kamerami 8 MP/2 MP. Zmiany polegają na zwiększeniu rozmiarów pamięci RAM do 1 GB, oraz jak to enigmatycznie określono, zwiększenia wydajności grafiki, ulepszenia mechanizmu zarządzania energią i wyższej jakości konstrukcji urządzenia. Pierwsi nabywcy dostaną do tego od firmy Fiabee, partnera Geeksphone, dysk online z usługą automatycznej synchronizacji danych między urządzeniami o pojemności 25 GB.

Do sprzedaży Peak+ trafić ma za nieco ponad 2 tygodnie, 15 sierpnia. Już teraz w sklepie Geeksphone można zamówić go za 149 euro. To dokładnie taka sama cena, za jaką sprzedawano pierwszą wersję modelu Peak, więc można się spodziewać, że gdy ulepszony model trafi do sprzedaży, cena powinna zostać utrzymana na takim samym poziomie.

Geeksphone zapewnia jednak, że nie zostawi nabywców pierwszej generacji jego telefonów z Firefox OS-em na lodzie: będzie dostarczał aktualizacje systemu dla Keona i Peaka, poczyni także wysiłki, by zachować pełną kompatybilność między Peakiem i Peakiem+. Mimo tego osoby, które jeszcze niedawno zapłaciły niemal 150 euro, mogą teraz poczuć się dziwnie. Czy ten cykl wydawniczy nie stał się trochę za szybki? Czy jeszcze w tym roku Geeksphone nie pokaże modelu Peak++, w tej samej cenie, ale np. z lepszą baterią i czterordzeniowym CPU?

Nie wybiegajmy jednak tak daleko: jeśli podoba się Wam Firefox OS, to Peak+ w oferowanej cenie jest bardzo dobrą propozycją, szczególnie że za niewiele niższą cenę w polskim sklepie T-Mobile oferowany jest starter ze znacznie słabszym Alcatel One Touch Fire. W wypadku zaś systemu, który uruchamia wyłącznie aplikacje webowe, mocy obliczeniowej nie może być za dużo: oprogramowanie pisane w JavaScripcie w wydajności wciąż nie dorównuje aplikacjom natywnym, szczególnie tym, które wykorzystują komponenty C/C++.

© dobreprogramy

Komentarze