Google inwestuje w kuzyna Firefox OS-a: chce dotrzeć do miliardów wykluczonych

Google inwestuje w kuzyna Firefox OS-a: chce dotrzeć do miliardów wykluczonych

Alcatel Go Flip z KaiOS-em (źródło: KaiOS Press Pack)
Alcatel Go Flip z KaiOS-em (źródło: KaiOS Press Pack)
28.06.2018 13:22

Google oprócz rozwijania Androida, inwestuje również w inne platformy, aby oferować swoje usługi jak największemu gronu odbiorców. Firma właśnie wyłożyła dużo pieniędzy, aby wspomóc rozwój KaiOS, który jest kuzynem Firefox OS-a i ma być systemem operacyjnym dla miliardów wykluczonych.

Google zainwestowało 22 milionów dolarów w firmę KaiOS, która rozwija tytułowy system operacyjny. Przeznaczony jest on dla urządzeń będącym „czymś więcej” niż typowe ficzerfony. KaiOS Technologies uważa, że świat nie potrzebuje kolejnego drogiego smartfonu. Na tej planecie żyje trzy miliardy ludzi wykluczonych z cyfrowej rewolucji, nie mających nawet podstawowego dostępu do Sieci. Cel jest więc ambitny, dotrzeć do wszystkich ubogich użytkowników z Afryki, Azji i Ameryki Południowej z telefonami, które oferują możliwości zbliżone do smartfonów z Androidem.

Grupa potencjalnych odbiorców jest ogromna, nic więc dziwnego, że Google chce wejść ze swoimi usługami. W ramach inwestycji, firma KaiOS rozpocznie wspólne prace nad zintegrowaniem swojego oprogramowania z usługami Google. W systemie operacyjnym mają pojawić się: wyszukiwarka Google, Mapy Google, YouTube i asystent głosowy Google. Działania Google mogą przynieść długofalowe korzyści. Użytkownicy systemu KaiOS przyzwyczają się do usług firmy i najpewniej po ewentualnej przesiadce na smartfony, także wybiorą produkty Google. Prawdopodobnie sięgną po urządzenia z Androidem.

źródło: kaiostech.com
źródło: kaiostech.com

System KaiOS instalowany jest m.in. na telefonach Nokii. Nie jest on zupełnie nowym produktem, mamy bowiem do czynienia z forkiem Boot2Gecko (B2G), wczesnej wersji Firefox OS-a. Założenia są jak najbardziej ciekawe – wprowadzić technologie 4G LTE, Wi-Fi i GPS, wraz z webowymi aplikacjami w HTML5 na małe telefony bez dotykowego ekranu, z niewielką ilością pamięci, słabym procesorem i ekstremalnie niską ceną. Teraz do obecnych możliwości dołączą usługi Google w ramach oficjalnej współpracy.

Według danych firmy KaiOS, sprzedanych zostało już 40 mln telefonów z ich oprogramowaniem. Co więcej, sprzedaż znacząco rośnie. Według badania Counterpoin, w pierwszym kwartale tego roku telefony z KaiOS osiągnęły wynik 23 mln sprzedanych egzemplarzy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)