GlassWire 2.0: świetna zapora sieciowa na Windows teraz z ochroną VirusTotal

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Windows ma oczywiście swoją wbudowaną zaporę sieciową, ale nie znaczy to, że kwestii samodzielnego zarządzania filtrowaniem ruchu sieciowego nie da się zrobić lepiej. Jedną z najładniejszych pod względem interfejsu, a także najbardziej funkcjonalnych zapór sieciowych od niezależnych producentów jest GlassWire. Program zadebiutował w 2014 roku, zwracając uwagę zarówno przejrzystością przedstawienia informacji o sieciowej aktywności, jak i względnie wysoką ceną – podstawowa licencja kosztowała 49 dolarów. Wydana właśnie nowa wersja nie tylko przynosi przydatne ulepszenia, w tym zabezpieczenie antywirusowe, ale też dostępna jest w niższej cenie.

Na pierwszy rzut oka po uruchomieniu GlassWire 2.0 nie widać jakichś rewolucyjnych zmian. Interfejs jest wciąż soczysty i kolorowy, wciąż łatwy w nawigacji i obsłudze – po prostu został trochę odświeżony w zgodzie z obecnymi trendami. Odświeżenie obejmuje też dostosowanie do wyświetlaczy HiDPI.

Nie dla odświeżenia interfejsu sięgamy po nowe wersje. Najważniejszą nowością jest integracja zapory sieciowej z VirusTotal. Pozwala ona na zarówno ręczne jak i automatyczne analizowanie plików i adresów internetowych, korzystając z tej popularnej usługi, łączącej kilkadziesiąt silników antywirusowych. Domyślnie integracja z VirusTotal jest wyłączona, musimy ją włączyć w Ustawieniach, odblokowując kłódeczkę, a następnie zaznaczając interesujące nas opcje – Włącz ręczną analizę plików VirusTotal i/lub Automatycznie analizuj wszystkie aplikacje działające w sieci za pomocą VirusTotal. Ręczną analizę uruchomimy klikając nazwę aplikacji i wybierając z rozwijanego menu opcję skanowania. Automatyczna analiza sama zajmie się wszystkimi aplikacjami, które próbują nawiązać kontakt z siecią.

Wersja 2.0 GlassWire znacznie lepiej współpracuje z wbudowaną zaporą sieciową Windowsa – synchronizuje jej ustawienia, alarmuje, jeśli doszło do zmian, sprawdza poprawności działania. Pozwala też na nawiązywanie zdalnych połączeń także po nazwie hosta, a nie jak dotychczas tylko po IP, daje możliwość wyłączenia skanowania podłączanych urządzeń i wybranie innego formatu wyświetlania czasu. To są jednak drobiazgi, pozostałe istotne nowości dostępne są tylko dla użytkowników płatnej wersji.

Kupując licencję Basic za 39 dolarów rocznie (albo lepszą), możemy korzystać z mechanizmu profili zapory. Są to zestawy reguł, między którymi łatwo się przełączać zgodnie z potrzebami. Taki zestaw reguł może np. blokować wszystkie aplikacje poza jedną przeglądarką do bankowości internetowej, czy też ograniczać ruch w niezaufanej sieci bezprzewodowej.

Ciekawą płatną funkcją jest też wykrywanie ataków typu Evil Twin w sieciach bezprzewodowych – GlassWire 2.0 zaalarmuje użytkownika, jeśli w otoczeniu pojawi się nowe urządzenie Wi-Fi o tej samej nazwie, lub też punkt dostępowy do którego jesteśmy podłączeni nagle straci szyfrowanie.

GlassWire 2.0 znajdziecie w naszej bazie oprogramowania na Windows – do pobrania jest tam siedmiodniowa wersja trial.

© dobreprogramy