Google Knol - poważny konkurent Wikipedii?

Strona główna Aktualności

O autorze

Parę miesięcy temu informowaliśmy o rozpoczęciu zamkniętego, wymagającego zaproszenia, programu beta nowej usługi Google, której zadaniem jest zbieranie naukowych i specjalistycznych publikacji, pisanych przez samych użytkowników. Usługa nosi nazwę Google Knol i właśnie została udostępniona publicznie.

Ideą przyświecającą Google Knol jest przede wszystkim umożliwienie użytkownikom pisania, a następnie dodawania, poprawiania i komentowania treści na tematy, w których są specjalistami. Podstawową cechą odróżniającą go od Wikipedii jest przywiązywanie wielkiej uwagi do autorstwa. Są oni wymieniani z imienia i nazwiska z opcjonalnym zdjęciem obok. Metoda moderowanej współpracy (ang. moderated collaboration) pozwala natomiast każdemu czytelnikowi dokonać dowolnej edycji, którą pierwotny autor tekstu może zaakceptować, odrzucić bądź zmodyfikować, zanim zmiany staną się widoczne publicznie, co ma pomóc w walce z wandalizmem.

Od strony edytorskiej nie widać wielu zmian w porównaniu z edytorem Google Docs. Możliwe jest między innymi ustawienie formatowania oraz wstawienie grafik, cytatów, linków i przypisów. Serwis pozwala również na zdefiniowanie licencji na jakiej publikowany jest przez nas tekst, a także umieszczenie reklam AdSense, dzięki czemu kiedy autor zdecyduje się umieścić je przy swoim artykule, otrzyma część zysków pochodzących z reklam. Usługa daje też możliwość oceniania, czy zrecenzowania przez zaproszonego specjalistę danego hasła, przed jego publikacją.

Witryna jest dostępna pod adresem.

© dobreprogramy