Huang Yi i robot KUKA. Wyjątkowe połączenie IT i sztuki dziś we Wrocławiu

Huang Yi i robot KUKA. Wyjątkowe połączenie IT i sztuki dziś we Wrocławiu

Huang Yi i robot KUKA. Wyjątkowe połączenie IT i sztuki dziś we Wrocławiu
15.12.2016 17:56, aktualizacja: 16.12.2016 11:38

Już za kilka godzin w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu rozpocznie się występ Huanga Yi, tajwańskiego tancerza i choreografa. Do stolicy Dolnego Śląska nie przyjechał on jednak sam – towarzyszyć na scenie w wyjątkowym połączeniu sztuki, tańca, robotyki i oprogramowania będzie KUKA. O wyjątkowości projektu niech poświadczy fakt, że KUKA jest... robotem przemysłowym, który w tańcu ma zatrzeć granicę pomiędzy sztuką tańca z mechaniką inżynieryjną.

HUANG YI & KUKA - 2015 Extract

Fascynacja Huanga Ti robotyką ma swoje korzenie jeszcze w jego dzieciństwie. Już jako uznany choreograf i tancerz, w 2010 roku postanowił on zrealizować myśl o przyjaźni człowieka i maszyny, wyrażonej właściwym dla siebie środkiem: tańcem. W tym celu, nie bez formalnych przeszkód, wypożyczył on od firmy KUKA robota przemysłowego, jakiego na co dzień wykorzystuje się przy liniach montażowych. Wyposażył go w laser, skalibrował i zaprogramował tak, aby stworzyć niezwykłe widowisko.

Obraz

Huang Yi samodzielnie zaprogramował robota, zaś każda z 65 minut trwania układu wymagać miała 10 godzin pracy nad kodem. Oprócz lasera, KUKA została także wyposażona w czujniki, które umożliwiają na precyzyjne naśladownictwo ruchów w tych elementach układu, w których taniec odbywa się synchronicznie. Z namiastką efektów można zapoznać się, oglądając powyższy film lub w dzisiejszego wieczoru wieczoru w NFM.

Obraz

Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi ogromne wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę pracę, jakiej wymaga zaangażowanie robota przemysłowego w niezwykle subtelne, ale także maszynowo precyzyjne działanie. Programowanie i oprogramowanie to dziś już nie tylko walory czysto użytkowe [vide Snapchat ;-)], a działalność Huanga Ti pokazuje, że narzędzia programistyczne można wykorzystywać, by tworzyć rzeczy piękne. Szczegóły dostępne na stronach Narodowego Forum Muzyki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)