Inkscape Inkscape 0.92.5

Strona główna Windows Grafika Tworzenie i edycja grafiki wektorowej
Po​bierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Inkscape to bezpłatny, otwartoźródłowy program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej z możliwością pracy na warstwach. Program ma elastyczny interfejs, który powinien zadowolić użytkowników z różnych branż i na różnych poziomach zaawansowania.

W odróżnieniu od innych programów tego typu, Inkscape nie korzysta z własnego formatu zapisu grafik. Na potrzeby programu zaadoptowany został format Scalable Vector Graphics (SVG), opracowany przez W3C, bazujący na języku XML. Inkscape jest projektem osób, które wcześniej tworzyły Sodipodi.

Do rysowania Inkscape może wykorzystać klasyczne narzędzia, które znajdziemy w wielu podobnych programach, jak linie odręczne, łamane, krzywe Beziera, narzędzia do kaligrafii, podstawowe kształty parametryczne (także losowe) i narzędzia tekstowe. Można tu także osadzać bitmapy jako części projektu i „klonować” parametry obiektów. Nie zabrakło możliwości sterowania parametrami linii, jak wzory, zakończenia i kształty zagięć.

Inkscape pozwala pracować w przestrzeniach RGB, CMYK, HSL i korzystać z systemu dopasowania barw (CMS). Do wypełnień można stosować bitmapowe i wektorowe desenie, wielokrokowe gradienty i bogatą kolekcję kreskowań. Manipulacje obiektami pozwalają na zmianę kształtu obiektów na wiele sposobów, w tym operacje Boole'a na ścieżkach, upraszczanie i konwertowanie na ścieżki tekstu i bitmap.

Obraz jest renderowany z pełnym antyaliasingiem w czasie rzeczywistym. Obrazy można zapisywać jako SVG (i edytować także kod XML) lub jako PNG z obsługą przezroczystości, OpenDocument, DXF, SK1, PDF, EPS, PostScript i wielu innych.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

nie zauważyłem
toporny, nieintuicyjny, błędnie zapisuje pliki w niektórych formatach
ocena użytkownika
28.01.2018 01:09 • Recenzja do wersji 0.92.2

Pełen błędów uniemożliwiających pracę. Najgorsze są te związane z zapisem - po skończeniu rysowania zapisany plik wygląda zupełnie inaczej niż to co zostało stworzone. Nie wiadomo gdzie szukać wydawało by się, że podstawowych opcji jak wyłączenie zachowania proporcji - nawet w Paincie jest coś takiego - tutaj nie mam pewności. Po kilkunastominutowych poszukiwaniach nie odnalazłem takiej opcji.

Podstawowy program do edycji grafiki wektorowej - dziś podstawa w budowaniu stron internetowych
Nie zauważyłem
ocena użytkownika
22.05.2017 21:30 • Recenzja do wersji 0.92.1

Do korzystania z tego programu trzeba się przyzwyczaić. Gdy ogarniemy podstawy, śmiało możemy zacząć tworzenie grafiki wektorowej - potrzebnej między innymi do tworzenia ston internetowych. Nie miałem z nim żadnych problemów, radzi sobie nawet ze złożonymi graficznie projektami.