Inkscape Inkscape 1.0.2

Strona główna Windows Grafika Tworzenie i edycja grafiki wektorowej
​Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Inkscape to bezpłatny, otwartoźródłowy program do tworzenia i edycji grafiki wektorowej z możliwością pracy na warstwach. Program ma elastyczny interfejs, który powinien zadowolić użytkowników z różnych branż i na różnych poziomach zaawansowania.

W odróżnieniu od innych programów tego typu, Inkscape nie korzysta z własnego formatu zapisu grafik. Na potrzeby programu zaadoptowany został format Scalable Vector Graphics (SVG), opracowany przez W3C, bazujący na języku XML. Inkscape jest projektem osób, które wcześniej tworzyły Sodipodi.

Do rysowania Inkscape może wykorzystać klasyczne narzędzia, które znajdziemy w wielu podobnych programach, jak linie odręczne, łamane, krzywe Beziera, narzędzia do kaligrafii, podstawowe kształty parametryczne (także losowe) i narzędzia tekstowe. Można tu także osadzać bitmapy jako części projektu i „klonować” parametry obiektów. Nie zabrakło możliwości sterowania parametrami linii, jak wzory, zakończenia i kształty zagięć.

Inkscape pozwala pracować w przestrzeniach RGB, CMYK, HSL i korzystać z systemu dopasowania barw (CMS). Do wypełnień można stosować bitmapowe i wektorowe desenie, wielokrokowe gradienty i bogatą kolekcję kreskowań. Manipulacje obiektami pozwalają na zmianę kształtu obiektów na wiele sposobów, w tym operacje Boole'a na ścieżkach, upraszczanie i konwertowanie na ścieżki tekstu i bitmap.

Obraz jest renderowany z pełnym antyaliasingiem w czasie rzeczywistym. Obrazy można zapisywać jako SVG (i edytować także kod XML) lub jako PNG z obsługą przezroczystości, OpenDocument, DXF, SK1, PDF, EPS, PostScript i wielu innych.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

W pełni dojrzałe oprogramowanie do profesjonalnych zastosowań
Toporny interfejs i związane z tym początkowe trudności w nauce
ocena użytkownika
15.06.2020 23:04 • Recenzja do wersji 0.92.5

Inkscape to niezwykle dojrzały program do grafiki wektorowej, który może być wykorzystywany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych grafików i webdesignerów. Pod względem funkcjonalności nie ustępuje on programom komercyjnym, jednak odbywa się to kosztem ergonomii. Interfejs nie należy do łatwych i logicznych, a nauka w początkowym etapie jest przez to ciężka, chociaż potem mocno przyspiesza. Początkujący jednak mogą bardzo zrazić się do tego programu, zwłaszcza wtedy, kiedy przesiadają się na niego z innych, komercyjnych programów.

Do tego Inkscape jest programem, którego funkcjonalność można rozszerzać przez rozmaite wtyczki i skrypty, i można z nim w zasadzie zrobić niemal wszystko, osiągając wspaniałe efekty mniejszym nakładem pracy. Da się też mocno zautomatyzować proces tworzenia grafiki. Ilość dostępnych tutoriali, zarówno tekstowych, jak i wideo, jest ogromna, a do tego istnieje wiele forów, i grup w mediach społecznościowych, na których można znaleźć dodatkowe materiały i uzyskać pomoc wręcz na żywo, gdyż odpowiedzi, często z gotowymi rozwiązaniami i instrukcjami, są udzielane natychmiast. Do tego w Inkscape często jedną rzecz da się zrobić na wiele sposobów, co także jest dobre.

nie zauważyłem
toporny, nieintuicyjny, błędnie zapisuje pliki w niektórych formatach
ocena użytkownika
28.01.2018 01:09 • Recenzja do wersji 0.92.2

Pełen błędów uniemożliwiających pracę. Najgorsze są te związane z zapisem - po skończeniu rysowania zapisany plik wygląda zupełnie inaczej niż to co zostało stworzone. Nie wiadomo gdzie szukać wydawało by się, że podstawowych opcji jak wyłączenie zachowania proporcji - nawet w Paincie jest coś takiego - tutaj nie mam pewności. Po kilkunastominutowych poszukiwaniach nie odnalazłem takiej opcji.