Instalacja oprogramowania na Mac OS X

Strona główna Aktualności

O autorze

Większość użytkowników komputerów wie jak przebiega proces instalacji oprogramowania na Windows, ostatnio opisaliśmy, już nie tak powszechnie znaną, procedurę instalacji na Linuksie. W niniejszym artykule prezentujemy "trzecią drogę" - rozwiązanie zastosowane w systemach Mac OS X. Koncepcja wdrożona przez Apple jest niewątpliwie bardzo przyjazna użytkownikowi. Czas więc przyjrzeć się bliżej instalacji oprogramowanie na Makówkach. Czy jest wygodniej niż na innych platformach? Niech każdy sam oceni.

Mac OS X to wersja systemu Mac OS stworzona w oparciu o system Darwin korzystający z mikrojądra Mach-3 oraz narzędzi i usług zaczerpniętych z systemów FreeBSD i NetBSD. I właśnie Leopard, bo tak brzmi jego nazwa kodowa, posłuży nam za podstawę do demonstracji w jaki sposób można instalować programy na Macach.


Instalacja z plików DMG

Pliki DMG to właściwie wirtualne obrazy, które montujemy w systemie za pośrednictwem dwukrotnego kliknięcia na ikonkę reprezentującą obraz dysku. Jeżeli ktoś nie potrafi sobie tego wyobrazić to możne łatwiej skojarzyć taką funkcję z montowaniem plików ISO do wirtualnych napędów w systemie Windows za pośrednictwem np. DAEMON Tools. Być może brzmi to nieco zawile ale zamieszczone screeny powinny wszystko wyjaśnić ;-) Najpierw zobaczmy jak wygląda instalacja Skype, a następnie Adobe Photoshop Elements. Wybrałem te aplikacje z tego względu, że reprezentują one dwie różne formy instalacji. Która z nich jest lepsza sami oceńcie ;-)
Funkcja otwórz montująca obraz DMG
Sprawdzanie i montowanie obrazu DMG
Uruchamianie okna instalacji
Instalacja, czyli przeciągnięcie ikonki Skype do folderu Aplikacje
Proces kopiowania plików
Wysuwanie wirtualnego napędu za pomocą menu kontekstowego
Wysuwanie wirtualnego napędu za pomocą przeciągnięcia ikonki na KoszW skrócie cały proces instalacji programu polegał na przeciągnięciu ikonki Skype do folderu Aplikacje. Moim zdaniem to zdecydowanie szybszy sposób niż klikanie Dalej, Dalej, Dalej... :-) Oczywiście niektóre aplikacje wymagające np. akceptacji End User License Agreement posiadają podobne formy "klikania" znane z Windowsa. Do nich zalicza się Adobe PhotoShop Elements 6 i dlatego zobaczmy jak wygląda w tym wypadku okno instalacyjne po zamontowaniu pliku DMG.


Okno widoczne zaraz po zamontowaniu pliku DMG
Uwierzytelnianie praw do instalacji programu
Inicjowanie okna instalatora
Klasyczne klikanie Dalej ;-)Instalacja z plików PKG

Pliki PKG to format skompresowanego instalatora graficznego wykorzystywanego przez producentów wielu aplikacji przeznaczonych dla systemu Mac OS X. Instalacja programów w tym przypadku jest bardzo zbliżona do tej znanej z systemu Windows. Użytkownik uruchamia plik wykonywalny, na skutek czego pojawia się okno z instrukcjami instalacji programu.
Funkcja otwórz archiwum PKG
Okno instalacyjne programu
Akceptacja licencji programu
I finalizowanie instalacji programuOdinstalowywanie programów w Mac OS X

Przy tej okazji warto dowiedzieć się w jaki sposób odinstalowuje się aplikacje w systemie firmy Apple. Sposób na to jest bardzo prosty... i polega na przeciągnięciu ikonki z folderu Aplikacje do Kosza systemowego. Jak można łatwo się domyślić opróżnienie kosza wiąże się z pełnym skasowaniem programu z komputera. Rozwiązanie to nie jest jednak doskonałe, ponieważ pozostawia w innych lokalizacjach pliki konfiguracyjne skasowanego programu. Ma to oczywiście swoje zalety i wady. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku ponownej instalacji oprogramowania automatycznie zostaną wykorzystane stare pliki konfiguracyjne, a co jest tego naturalną konsekwencją automatycznie powrócą nasze indywidualne ustawienia. Należy przy tym pamiętać, że pozostają jedynie pliki konfiguracyjne, a nie tak jak w Windows różnego rodzaju wpisy w plikach systemowych, które powodują "zamulanie" komputera. Oczywiście wszyscy, którzy takie pozostałości uznają za wadę mogą skorzystać z odpowiednich aplikacji czyszczących system :-)


Odinstalowywanie, czyli przeciągnięcie ikonki Skype do Kosza* prezentowane screeny pochodzą z anglojęzycznej wersji Leoparda (system dostępny jest również w polskiej wersji językowej).

© dobreprogramy
s