r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Intel tworzy technologię wykrywania rootkitów

Strona główna Aktualności

Firma Intel rozpoczęła prace nad technologią wykrywania programów typu rootkit. Decyzja ta jest zapewne częściowo spowodowana zamieszaniem, które spowodował rootkit XCP dołączany przez firmę Sony do płyt z muzyką, a mający na celu uniemożliwienie użytkownikom kopiowania zabezpieczonych w ten sposób nagrań.

W planach jest stworzenie chipa, który instalowany na płycie głównej będzie całkowicie niezależnie od systemu operacyjnego monitorował pamięć i uruchamiane programy. Większość wirusów i rootkitów stara się ukryć swoją obecność w systemie wyłączając lub modyfikując działanie wykrywających je programów. Jeśli układ wykryje, że kod aplikacji został w jakiś sposób zmodyfikowany w trakcie jej uruchamiania, będzie wszczynał alarm. Użytkownik będzie informowany o obecności niepożądanego "intruza" w systemie, będzie także automatyczne wykonanie pewnych czynności zaradczych, wybranych przez administratora, między innymi natychmiast odłączyć zarażony komputer od Sieci.

Technika ta nie jest tworzona w celu zastąpienia oprogramowania antywirusowego, ma go tylko uzupełniać. Nie wiadomo też, kiedy projekt ten zostanie ukończony, wstępne plany firmy mówią o pierwszych implementacjach na przełomie lat 2008/2009.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.