r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Internetowa galeria ratuje zdjęcia, udostępnia je na Creative Commons

Strona główna Aktualności

Do promocji 12. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który właśnie odbywa się w Łodzi, wykorzystane zostały zdjęcia nieznanych autorów, niezidentyfikowanych ludzi i nieokreślonych miejsc. Ich znalezienie i użycie nie byłoby możliwe gdyby nie Internet, wolne licencje i dobra wola właścicieli zdjęć.

Na Węgrzech działa internetowa galeria Fortepan.hu, która została stworzona, aby ratować przed zapomnieniem stare fotografie. Znajdziemy tam ponad 23 tysiące zdjęć zeskanowanych w wysokiej rozdzielczości i ułożonych w porządku chronologicznym. Materiały, które tu znajdziemy, zostały przekazane galerii przez posiadaczy zdjęć (najczęściej członków rodzin nieżyjących już fotografów) i objęte licencją Creative Commons, lub są na tyle stare, że prawa autorskie wygasły. Powstało więc niezwykłe, otwarte archiwum, którego zasoby można nie tylko przeglądać, ale także wykorzystać do własnych celów w ramach licencji CC BY-NC-SA 3.0 (można udostępniać dalej i remiksować dzieło, pracę pochodną trzeba udostępnić na tej samej licencji, należy podać źródło oraz nie można wykorzystywać prac w celach komercyjnych) lub domeny publicznej.

Organizatorzy festiwalu piszą, że wykorzystanie tych obrazów do komunikacji z publicznością, to poszerzenie pola dyskusji o wolności strefy informacyjnej, o kulturze remiksu i zmianach w wymianie informacji ery Internetu. [...] Dodatkowo chcemy pokazać, że nawet fotografia, zwyczajowo obwarowana zabezpieczeniami licencyjnymi, otwiera swoje podwoje dla kreatywnych umysłów. Stare, nie znaczy nieaktualne.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.