r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Jak chronić dokumenty LibreOffice za pomocą hasła?

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Darmowy pakiet biurowy LibreOffice możemy być wykorzystywany przez każdego, także w celach komercyjnych. Mogą zatem zdarzyć się sytuacje, w których stworzone przez nas pliki będziemy chcieli chronić przed niepowołanym dostępem. LibreOffice umożliwia silne szyfrowanie dokumentów – wykorzystuje algorytm AES z 256-bitowym kluczem, wyprowadzonym z hasła za pomocą funkcji PBKDF2. Z tego poradnika dowiecie się, jak chronić swoje pliki za pomocą hasła. Pamiętajcie tylko, by hasło było odpowiednio mocne – co uniemożliwi atak siłowy.

Szyfrowanie plików w LibreOffice nie jest trudne. Na początku z menu Plik wybieramy opcję Zapisz jako.

Ustalamy nazwę i lokalizację dla tworzonego pliku. Zaznaczamy pole Zapisz z hasłem i klikamy przycisk Zapisz.

r   e   k   l   a   m   a

Otwarte zostaje okno, w którym ustalamy i dwukrotnie wpisujemy hasło do zabezpieczenia naszego pliku. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

Zamykamy plik. Od tej pory przy próbie otwarcia wyświetlone zostanie okno, w które będzie trzeba wpisać utworzone przez nas hasło.

W każdej chwili możemy zmienić ustalone hasło. Otwieramy zaszyfrowany plik i z menu Plik wybieramy opcję Właściwości. W otwartym oknie przechodzimy na kartę Ogólne i klikamy przycisk Zmień hasło. W otwartym oknie dwukrotnie wpisujemy nowe hasło i zatwierdzamy kliknięciem przycisku OK.

LibreOffice oferuje również możliwość ustalenia różnych haseł dla samego otwarcia i dla edycji pliku. Podczas ustalania hasła wystarczy rozwinąć pole Opcje, zaznaczyć pole Otwórz plik tylko do odczytu i wpisać drugie hasło. W takim przypadku po otwarciu pliku za pomocą głównego hasła, otworzy się on w trybie tylko do odczytu – modyfikacja pliku będzie wymagała podania drugiego hasła.

Pakiet LibreOffice możecie znaleźć w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa oraz macOS-a.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.