Jak łatwo przygotować instalacyjny pendrive z Windowsem na Linuksie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Przygotowanie instalacyjnego pendrive’a z Windowsem nie jest trudne. Popularna aplikacja Rufus potrafi szybko przenieść na nośnik USB obrazy ISO wielu systemów, w tym praktycznie wszystkich wersji Windowsa. I na tym można by było sprawę zakończyć, gdyby nie jeden feler: wpierw trzeba Windowsa mieć, Rufus na innych systemach bowiem nie działa. Co więc zrobić, kiedy pilnie potrzebujemy zainstalować na nowej maszynie czystego Windowsa, a pod ręką mamy jedynie komputer z Linuksem?

Można oczywiście zrobić to w konsoli, za pomocą podstawowych narzędzi – dd, fdisk, mkfs.ntfs i ms-sys. To jednak dla większości użytkowników rozwiązanie bardzo niewdzięczne. Wybawieniem była więc graficzna aplikacja WinUSB francuskiego programisty Colina Gille, która pozwalała utworzyć instalator Windowsa Visty, 7 i 8 w dowolnej odmianie z obrazu ISO, prosto na pendrive o pojemności 8 GB.

Niestety WinUSB nigdy nie działało dobrze na dystrybucjach innych niż Ubuntu i Debian – a potem przestało w ogóle działać na ich nowszych wersjach. Ostatnią oficjalnie wspieraną jest Vivid Vervet (15.04), choć rozwój programu ustał w 2012 roku. Stosowanie innych narzędzi, takich jak wieloplatformowe Unetbootin czy Etcher też nic nie daje – pendrive z obrazem instalacyjnym Windowsa jest dość specyficzny. Przez długi czas robiliśmy w redakcji to ręcznie, w końcu nie boimy się konsoli.

WoeUSB: open source wiecznie żywe

Okazuje się jednak, że ktoś ożywił WinUSB, przejmując jego rozwój. Na GitHubie użytkownik Slacka sforkował WinUSB, nazywa się to teraz WoeUSB – i świetnie sobie radzi z obrazami ISO systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8.x oraz Windows 10, we wszystkich wersjach i odmianach. Wspiera też klasyczny rozruch z Master Boot Record, jak i (w wypadku Windowsa 7 i późniejszych) natywny UEFI.

Nowa sforkowana wersja dostępna jest w postaci pakietów RPM i DEB, jest też dostępny skrypt AUR do zbudowania programu ze źródeł na Archu czy Manjaro. Po zainstalowaniu, korzystanie jest bardzo proste: należy wskazać źródło Windowsa (obraz ISO lub płytę w napędzie CD/DVD) i wskazać docelowy pendrive, a potem kliknąć Install i podać hasło administratora.

Uruchomienie WoeUSB z konsoli tekstowej daje dodatkowe możliwości, ich listę zobaczycie po wydaniu polecenia woeusb --help. W ten sposób można wgrać np. instalator na określoną partycję pendrive’a, by mieć kilka wersji Windowsa do instalacji z jednego nośnika, wskazać format partycji (FAT32/NTFS), czy ustawić etykietę nowo stworzonego systemu plików.

Niezależnie od trybu, przygotowanie pendrive z Windowsem 10 powinno zająć około 15 minut. Potem już pozostaje się tylko cieszyć instalowaniem najlepszego systemu operacyjnego na świecie.

Możliwe problemy

Komunikat: Error 256 w trybie graficznym lub Partition(s) on /dev/sdX are being used w konsoli – oznacza, że partycja na pendrive została już automatycznie zamontowana i WoeUSB nie może sobie z tym poradzić. Należy ją odmontować, sprawdzając listę wszystkich zamontowanych partycji poleceniem df -aTh, a następnie wydając polecenie sudo umount /dev/sdX1 – gdzie X to litera pendrive przyznana przez system (zwykle /dev/sdb lub /dev/sdc).

Może się okazać, że pendrive w ogóle odmawia współpracy – tak może być po instalowaniu na nim wcześniej linuksowych obrazów ISO za pomocą polecenia dd. Wówczas należy ręcznie zrobić z nim porządek pod kątem nośnika na instalator Windowsa. W konsoli wydajemy polecenia:

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512 count=1 conv=notrunc ## usunięcie starej tablicy partycji
echo -e "n\np\n1\n\n\nt 1\n7\nw\n" | fdisk /dev/sdX ## partycjonowanie pendrive’a
mkfs.ntfs -f /dev/sdX1 ## formatowanie w NTFS

Przydatne linki

  • WoeUSB: pakiety DEB na Ubuntu 14.04, 16.04, 17.04 i 17.10 oraz dystrybucje kompatybilne – WebUpd8
  • WoeUSB: pakiety RPM na Fedorę 25, 26 i 27 – Fedora Package Sources
  • WoeUSB: skrypt do kompilacji z repozytoriów użytkownika na Archa, Manjaro i kompatybilne – AUR
  • Windows 10 (Fall Creators Update): obraz ISO z serwerów Microsoftu
  • Windows 8.1 (różne wersje): obraz ISO z serwerów Microsoftu
  • Windows 7 (konieczny ważny klucz produktu): obraz ISO z serwerów Microsoftu

© dobreprogramy