Jak zmniejszyć partycję systemową Windows i zrobić miejsce na Linuksa?

Strona główna Aktualności

O autorze

Bywa tak, że Windows zajmujący cały dysk, na jednej partycji C:\ zaczyna przeszkadzać. Może lepiej mieć oddzielną drugą partycję na swoje dokumenty? Może na jednym dysku chcielibyśmy zainstalować dwa systemy operacyjne? Takie myśli mogą chodzić po głowie przede wszystkim tych, którzy kupili już komputer z preinstalowanym systemem i nie mieli możliwości samodzielnie dostosować go do swoich potrzeb. W tym poradniku pokażemy, jak na całkowicie zajętym przez Windowsa dysku zrobić miejsce na coś innego.

Windows 10 nie jest małym systemem operacyjnym, właściwie jest bardzo dużym rozmiarowo systemem, dlatego w sytuacji, kiedy chcemy znaleźć na dysku wolne miejsce na dodatkowe partycje, warto zadbać o zmniejszenie Windowsa. Korzyść z tego odczują przede wszystkim ci, którzy korzystają z najmniejszych dysków SSD. Z naszych poradników dowiecie się, jak odchudzić Windows 10 poprzez usunięcie z niego zbędnych aplikacji oraz skompresowanie plików systemowych narzędziem Compact OS. W ten sposób można zaoszczędzić łącznie nawet 6-7 GB miejsca na dysku.

Przed przystąpieniem do wykrojenia sobie miejsca na nowe partycje, warto jest zrobić kopię zapasową tak odchudzonego systemu. Gdyby poszło coś nie tak, odzyskamy Windowsa w ciągu kilku minut, a nie kilku godzin mozolnej reinstalacji. Pomoże w tym nasz poradnik opisujący wykorzystanie darmowego narzędzia Macrium Reflect Free.

Kochanie, zmniejszyłem partycję Windowsa

Windows zawiera wbudowane dobre narzędzie do zarządzania partycjami dysku. Nazywa się prosto – Zarządzanie dyskami. Uruchomimy je klikając prawym przyciskiem myszki przycisk Start na pasku zadań. W otworzonym menu wybieramy pozycję Zarządzanie dyskami.

W głównym oknie programu zobaczymy listę wszystkich dostępnych dla systemów dysków, oraz założonych na nich partycji. Numeracja dysków zaczyna się od 0. Pod numerem porządkowym zobaczymy typ dysku, jego pojemność i stan działania. Obok – listę partycji, z informacjami o rozmiarze, wykorzystywanym systemie plików i stanie.

Na przykładzie widzimy prostą, typową konfigurację, z jednym dyskiem SSD (oraz napędem optycznym). Na dysku mamy dwie partycje podstawowe Pierwsza z nich ma 500 MB (zastrzeżone przez system). Na tej partycji znajduje się menedżer rozruchu, konieczny do uruchomienia Windowsa, a także jego środowisko odzyskiwania – Windows Recovery Environment. Tej partycji lepiej nie ruszać.

Druga partycja to C:\, tu znajdują się pliki systemowe Windowsa, zainstalowane oprogramowanie i dane użytkownika. Tę właśnie sformatowaną w systemie plików NTFS partycję będziemy chcieli podzielić. Wolne miejsce możemy wykorzystać na założenie partycji D:\, abo zainstalowanie tam innego systemu operacyjnego.

Uwaga: na starszych komputerach z BIOS-em, można mieć na jednym dysku maksymalnie cztery partycje podstawowe. Nowsze maszyny z EFI już tego ograniczenia nie mają.

Prawym przyciskiem myszy klikamy na boks przedstawiający partycję C:\ i wybieramy z menu kontekstowego funkcję Zmniejsz wolumin. Uruchomi to krótką analizę dostępności miejsca, a następnie wyświetli okno dialogowe, z którego dowiemy się, o ile możemy partycję zmniejszyć. W polu Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (MB) należy wpisać tyle, ile na nową partycję potrzebujemy.

Uwaga: nie należy przesadzać. Pamiętajmy, że systemy Windows potrzebują trochę „oddechu”. Należy się raczej kierować tym, ile miejsca faktycznie potrzebujemy na nową partycję i zmniejszać C:\ ostrożnie. Przykładowo na zainstalowanie jakiejś nowoczesnej dystrybucji Linuksa z pełnym środowiskiem graficznym warto mieć przynajmniej 20 GB miejsca.

Po wpisaniu (w megabajtach) ilości miejsca do zwolnienia, klikamy przycisk Zmniejsz. Po chwili zobaczymy, że dysk C:\ zrobił się mniejszy o wpisaną ilość, po prawej pojawił się kolejny boks – reprezentacja wolnego miejsca na nową partycję, z dopiskiem Nieprzydzielony.

Jeśli chcemy teraz założyć nową partycję Windowsa, to klikamy boks prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy pozycję Nowy wolumin prosty.

Uruchomi to kreatora, za pomocą którego łatwo wyklikamy to, co potrzebne.

Jeśli chcemy zainstalować inny system operacyjny, to należy pozostawić pole z dopiskiem Nieprzydzielony w takim właśnie stanie – zagospodarowaniem wolnego miejsca zajmie się instalator innego systemu.

© dobreprogramy