Jak zmniejszyć partycję systemową Windows i zrobić miejsce na Linuksa?

Jak zmniejszyć partycję systemową Windows i zrobić miejsce na Linuksa?

Jak zmniejszyć partycję systemową Windows i zrobić miejsce na Linuksa?
10.03.2017 15:14, aktualizacja: 22.05.2018 12:42

Bywa tak, że Windows zajmujący cały dysk, na jednej partycjiC:\ zaczyna przeszkadzać. Może lepiej mieć oddzielną drugąpartycję na swoje dokumenty? Może na jednym dysku chcielibyśmyzainstalować dwa systemy operacyjne? Takie myśli mogą chodzić pogłowie przede wszystkim tych, którzy kupili już komputer zpreinstalowanym systemem i nie mieli możliwości samodzielniedostosować go do swoich potrzeb. W tym poradniku pokażemy, jak nacałkowicie zajętym przez Windowsa dysku zrobić miejsce na cośinnego.

Windows 10 nie jest małym systemem operacyjnym, właściwie jestbardzo dużym rozmiarowo systemem, dlatego w sytuacji, kiedy chcemyznaleźć na dysku wolne miejsce na dodatkowe partycje, warto zadbaćo zmniejszenie Windowsa. Korzyść z tego odczują przede wszystkimci, którzy korzystają z najmniejszych dysków SSD. Z naszychporadników dowiecie się, jak odchudzić Windows 10 poprzezusunięcie z niego zbędnychaplikacji oraz skompresowanie plików systemowych narzędziemCompactOS. W ten sposób można zaoszczędzić łącznie nawet 6-7 GBmiejsca na dysku.

Przed przystąpieniem do wykrojenia sobie miejsca na nowepartycje, warto jest zrobić kopię zapasową tak odchudzonegosystemu. Gdyby poszło coś nie tak, odzyskamy Windowsa w ciągukilku minut, a nie kilku godzin mozolnej reinstalacji. Pomoże w tymnasz poradnik opisujący wykorzystanie darmowego narzędzia MacriumReflect Free.

Kochanie, zmniejszyłem partycję Windowsa

Windows zawiera wbudowane dobre narzędzie do zarządzaniapartycjami dysku. Nazywa się prosto – Zarządzanie dyskami.Uruchomimy je klikając prawym przyciskiem myszki przycisk Start napasku zadań. W otworzonym menu wybieramy pozycję Zarządzaniedyskami.

Obraz

W głównym oknie programu zobaczymy listę wszystkich dostępnychdla systemów dysków, oraz założonych na nich partycji. Numeracjadysków zaczyna się od 0. Pod numerem porządkowym zobaczymy typdysku, jego pojemność i stan działania. Obok – listę partycji,z informacjami o rozmiarze, wykorzystywanym systemie plików istanie.

Obraz

Na przykładzie widzimy prostą, typową konfigurację, z jednymdyskiem SSD (oraz napędem optycznym). Na dysku mamy dwie partycjepodstawowe Pierwsza z nich ma 500 MB (zastrzeżone przez system). Natej partycji znajduje się menedżer rozruchu, konieczny douruchomienia Windowsa, a także jego środowisko odzyskiwania –Windows Recovery Environment. Tej partycji lepiej nie ruszać.

Druga partycja to C:, tu znajdują się pliki systemowe Windowsa,zainstalowane oprogramowanie i dane użytkownika. Tę właśniesformatowaną w systemie plików NTFS partycję będziemy chcielipodzielić. Wolne miejsce możemy wykorzystać na założeniepartycji D:, abo zainstalowanie tam innego systemu operacyjnego.

Uwaga: na starszych komputerach z BIOS-em, można mieć na jednymdysku maksymalnie cztery partycje podstawowe. Nowsze maszyny z EFIjuż tego ograniczenia nie mają.

Obraz

Prawym przyciskiem myszy klikamy na boks przedstawiający partycjęC:\ i wybieramy z menu kontekstowego funkcję Zmniejsz wolumin.Uruchomi to krótką analizę dostępności miejsca, a następniewyświetli okno dialogowe, z którego dowiemy się, o ile możemypartycję zmniejszyć. W polu Wprowadź ilość miejsca dozmniejszenia (MB) należy wpisać tyle, ile na nową partycjępotrzebujemy.

Obraz

Uwaga: nie należy przesadzać. Pamiętajmy, że systemy Windowspotrzebują trochę „oddechu”. Należy się raczej kierować tym,ile miejsca faktycznie potrzebujemy na nową partycję i zmniejszaćC:\ ostrożnie. Przykładowo na zainstalowanie jakiejś nowoczesnejdystrybucji Linuksa z pełnym środowiskiem graficznym warto miećprzynajmniej 20 GB miejsca.

Po wpisaniu (w megabajtach) ilości miejsca do zwolnienia, klikamyprzycisk Zmniejsz. Po chwili zobaczymy, że dysk C:\ zrobił sięmniejszy o wpisaną ilość, po prawej pojawił się kolejny boks –reprezentacja wolnego miejsca na nową partycję, z dopiskiemNieprzydzielony.

Obraz

Jeśli chcemy teraz założyć nową partycję Windowsa, toklikamy boks prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowegowybieramy pozycję Nowy wolumin prosty.

Obraz

Uruchomi to kreatora, zapomocą którego łatwo wyklikamy to, co potrzebne.

Obraz

Jeśli chcemyzainstalować inny system operacyjny, to należy pozostawić pole zdopiskiem Nieprzydzielony w takim właśnie stanie – zagospodarowaniem wolnego miejsca zajmie się instalator innego systemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (145)