reklama

Jedna wspólna powierzchnia dla Gmaila i Dysku Google: teraz za darmo łącznie 15 GB

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jeśli potrzebujecie większej ilości miejsca na pliki w chmurze, nie chcąc przy tym nic płacić, to w tym momencie najlepiej zainteresować się tym, co do zaoferowania ma Google. Bez bawienia się w kody polecające czy wypełnianie różnych zadań, owocujących zwiększeniem dostępnej puli storage'u, gigant z Mountain View oferuje teraz swoim użytkownikom całe 15 GB powierzchni dyskowej – bez względu na to, jak chcą je wykorzystywać.

Do tej pory każda z google'owych usług rozliczała swoje zasoby oddzielnie: zarówno poczta w Gmailu, czy pliki w Dysku Google i zdjęcia w Google+ miały określoną ilość dostępnego w darmowej opcji miejsca (odpowiednio 10 i 5 GB) i nie było ich jak przekroczyć – chyba że np. ktoś stosował sztuczki, pozwalające zamienić Gmaila w zdalny system plików, „rozszerzając” sobie w ten sposób Dysk Google.

Te oddzielne pule zostały teraz połączone, a zasoby zajmowane przez poszczególne usługi będą wliczały się do wspólnego zużycia. Można więc będzie teraz przeznaczyć całe 15 GB na pocztę, można będzie poczcie zostawić gigabajt, a pozostałe miejsce wykorzystać na pliki na Dysku (dokumenty stworzone za pomocą pakietu biurowego Google'a nie wliczają się do tego limitu, limit nie dotyczy też oczywiście klipów wideo wgrywanych do YouTube).

Informacje o stopniu zajętości takiego zunifikowanego storage'u znaleźć będzie można na stronie informacyjnej Dysku Google, tam też będzie można dokupić przestrzeń dyskową – 100 GB już od 5 dolarów miesięcznie (to dwa razy taniej niż 100 GB w Dropboksie, choć nieco drożej niż taka sama powierzchnia w SkyDrive).

Zmiany zostaną wdrożone na wszystkich kontach Google w ciągu najbliższych dni. Po tym, gdy Microsoft zmniejszył ilość dostępnego za darmo miejsca w SkyDrive z 25 do 7 GB, oferta Google'a jest krokiem w atrakcyjną dla użytkowników stronę. Podobne zmiany wprowadzono też w ofercie dla użytkowników biznesowych – tam łączny limit dostępnego miejsca wynosi 30 GB, w szczególności Gmail nie jest już w tej wersji ograniczony do 25 GB.

Microsoft jednak nie odpuszcza: jeśli jesteście użytkownikami SkyDrive, z pewności docenicie nowy mechanizm wgrywania plików do usługi przez aplikację desktopową, który przynosi co najmniej dwukrotnie przyspieszenie tego procesu. Pojawiła się też nowa forma prezentacji zdjęć na linii czasu, tak by łatwo było znaleźć fotkę z upatrzonego przez nas okresu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama