Kanarek ostrzega przed smogiem, informuje o jakości powietrza w Twojej okolicy

Strona główna Aktualności

O autorze

Kanarek to polska aplikacja do sprawdzania jakości powietrza w polskich miastach. Jeśli po ostatnich doniesieniach z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia obawiasz się, że wychodzisz na zewnątrz gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone, sprawdź tę aplikację. Może ona nie tylko podawać dane z wybranych stacji badających jakość powietrza, ale też wyświetlać cykliczne powiadomienia z informacjami z najbliższej stacji, którą znajduje automatycznie.

Kanarek pobiera dane ze stacji monitorujących w różnych częściach Polski. Można je sprawdzić na liście ulubionych stacji, gdzie zostaną wyświetlone dane o stężeniu w powietrzu pyłów zawieszonych, tlenków azotu, węgla i siarki, ozonu oraz benzenu, o ile stacja takie informacje podaje.

Dla każdej ze stacji można wyświetlić wykres zmian w ciągu ostatnich godzin oraz indeks według wybranej skali czystości powietrza. Można też oglądać stacje na mapie, gdzie kolor oznacza jakość.

Najważniejszą zaletą Kanarka są powiadomienia, dzięki którym nie trzeba go uruchamiać, by zorientować się o stanie powietrza w okolicy. W ustawieniach można zdefiniować progi, powyżej których Kanarek poinformuje o zagrożeniu dla zdrowia. Można też wybrać powiadomienia dźwiękowe, typ skali ocen i częstotliwość powiadomień. Co ważne, Kanarek automatycznie pobiera dane z najbliższej stacji, odnalezionej na podstawie lokalizacji telefonu, dzięki czemu jest zupełnie bezobsługowy.

Znalazły się tu również informacje o różnych typach zanieczyszczeń powietrza i ich szkodliwości dla ludzi, pobrane z Wikipedii.

Kanarek jest dostępny za darmo dla Androida. Jest to oczywiście tylko jedna z wielu aplikacji tego typu, jakie możecie zainstalować. Moją ulubioną jest Plume, która wyświetla także prognozy na najbliższe godziny.

© dobreprogramy
s