KateOS 3.0 wydane

Strona główna Aktualności

O autorze

Właśnie ukazała się finalna stabilna wersja ciekawej polskiej dystrybucji Linuksa KateOS 3.0. Nowa wersja rozpoczyna okres wspierania nowej serii systemu, która będzie obowiązywała przynajmniej przez następny rok.

Jest to także wydanie jubileuszowe, mniej więcej 3 lata temu, pod koniec roku 2003 został założony projekt, wtedy jeszcze znany jako Kate Linux. System został zbudowany od podstaw niezależnie od poprzednich wersji systemu. Zbudowano go na bazie najnowszych komponentów, eliminując przy tym stare rozwiązania. KateOS 3.0 bazuje na jądrze w wersji 2.6.17.6 i środowisku graficznym Xfce 4.4 beta2, użytkownik ma jednak możliwość doinstalowania KDE i GNOME. Z ciekawostek wymienić należy także pełną obsługę NTFS (wraz z zapisem) oraz PKG, wygodny system zarządzania pakietami TGZex.

KateOS 3.0 można pobrać w postaci 2 płyt CD lub jednej DVD. Na stronie twórców dostępne są także szczegółowe informacje na temat nowej wersji. Wersja LiveCD nie została jeszcze wydana.

Aktualizacja: Z powodu sporego zainteresowania dystrybucją ciężko jest pobrać obrazy płyt z oficjalnego serwera, w takim przypadku można skorzystać z torrenta przygotowanego przez twórców KateOS.

© dobreprogramy
s