LAN - NAS (mainboard 2005r + OpenMediaVault 5.0) #zostanwdomu

#zostanwdomu - Zostałem w domu i poświęciłem czas na własny NAS :)

Zainteresowanie tematem stworzenia własnego funkcjonującego serwera NAS powstało z prostej przyczyny. Dysponuję dziesięcioma dyskami HDD różnej pojemności, rozmiarów oraz dostępnych interfejsów łączących: ATA (dyski 3,5'' + dyski 2,5'') i SATA.

Powyższy zbiór pozwala zastosować garażowe podejście do tematu stworzenia serwera NAS :)

Do osiągnięcia celu wybrałem:

  • cooler procesora został wymieniony na bardziej ergonomiczny, którego układ lamelek przebiega pionowo
  • Pamięć: 2Gb (maksymalna ilość jaką płyta główna obsługuje)
  • Zasilacz: 400W
  • karta graficzna podłączona do złącza AGP (istotna tylko przy konfiguracji BIOS, zastosowanie slotu AGP pozwoliło oszczędzić slot PCI)
  • karta rozszerzeń PCI: SERIAL ATA PCI HOST ADAPTER (producent Gembird) - karta pozwoliła dodać do zestawu kolejne 2xHDD ATA oraz 1x HDD SATA
  • Adapter Compact Flash-IDE + Compact Flash wymagany w celu zapewnienia nośnika instalacyjnego dla systemu Openmediavault.
  • oraz parę innych pomocnych akcesoriów (przede wszystkim zestaw rozgałęźników umożliwiających dokonanie rozdziału zasilenia dla nieuporządkowanego zestawu dysków) np. taśmy i przejściówki łączące ATA dysków 2,5'' z interfejsem płyty głównej, taśmy łączeniowe: 80-żyłowe ATA
  • 1 Gb ruch sieciowy zapewnia Przełącznik TL-SG3210

Finalnie zestaw połączeń poszczególnych elementów prezentuje się następująco.

Sprawdzenie wykonanego rozdziału napięcia dla konfiguracji widocznej na zdjęciu.

Ponieważ ilość jednocześnie podłączonych dysków ma znaczący wpływa na obciążenie zasilacza należało dokonać sprawdzenia czy wartości dostępnego zasilenia nie spadły poniżej 5V i 12V.

BIOS seting - ustawienia

ilość dostępnych dysków

Ważnym krokiem dla zapewnienia bezproblemowej pracy urządzenia jest wyłączenie wszystkich urządzeń wbudowanych w płytę, a które nie mają potrzeby brać czynnego udziału w pracy serwera NAS.

Zalecam wyłączenie: portów Parelle i Serial, karty muzycznej, karty sieciowej której maksymalny transfer wynosi 10/100 Mb.

W przypadku użytej płyty głównej istotnym parametrem poprawiającym prędkość sieciowego interfejsu okazało się ustawienie w BIOS'ie parametru:


[PCI Latency Timer] na wartość [32]

Testy pracy w sieci 1Gb.

Jeden komputer + NAS (usługa Samba):

Windows 10 to OMV.

prędkość wgrania jednego pliku o wadze 1,7GB z urządzenia zewnętrznego do serwera waha się w przedziale 450 Mb - 470 Mb (dotyczy dysku na interfejsie SATA podłączonego bezpośrednio do płyty głównej)

prędkość zgrywania jednego pliku o wadze 1,7GB z serwera NAS na urządzenie zewnętrzne waha się w przedziale 470 Mb - 520 Mb (dotyczy dysku na interfejsie SATA podłączonego bezpośrednio do płyty głównej)

Transfer zestawu różnych plików o wadze w sumie około 100GB trwał około 2 godziny.

Dwa komputery + NAS (usługa Samba):

Windows 10 + OMV + Ubuntu LXDE

prędkość krosowa przy jednoczesnym wgrywaniu / zgrywaniu pliku o wadze 1,7GB z z dwóch urządzeń do serwera waha się w przedziale 170 Mb - 210 Mb (dotyczy dysku na interfejsie SATA podłączonego bezpośrednio do płyty głównej)

Uzyskane prędkości okazały się na tyle przyzwoite, że urządzenie zostanie ze mną na dłużej.

Screen shot OMV

dostępne dyski

wykresy prędkości

Serwer oczywiście nie będzie służył do 24h pracy, główną jego zaletą jest swobodne udostępnienie wszystkich dysków, które do tej pory leżały zbędnie na półkach.

Życzę przyjemnych testów dla wszystkich maniaków garażowej manufaktury!