Latem największa groźba utraty danych

Strona główna Aktualności

O autorze

W miesiącach letnich znacząco wzrasta liczba przypadków utraty zapisanych w komputerach danych; wynika to głównie z niewystarczajacego zabezpieczenia komputerów przed skutkami wysokich temperatur - wynika z badań firm zajmujących się ich odzyskiwaniem.

"Badanie, przeprowadzone w latach 2000-2003 we wszystkich laboratoriach firmy KrollOntrack dowiodło, że przypadki utraty danych charakteryzują się sezonowością, najwięcej informacji firmy tracą w miesiącach letnich" - powiedział w piątek PAP Michał Sobiło, przedstawiciel firmy MBM Ontrack, zajmującej się odzyskiwaniem danych na całym świecie.

Jego zdaniem, kluczem do zabezpieczenia danych w lecie jest wyposażenie firmowych serwerowni w dobrej klasy urządzenia klimatyzacyjne. Ważne jest m.in. utrzymanie optymalnej temperatury nawet w przypadku awarii klimatyzacji. Moc chłodzenia powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, gdzie znajdują się serwery czy komputery. W przypadku komputerów w biurze lub w domu, dobrze aby na czas upałów zastosować dodatkowy wiatrak na twardy dysk komputera. Ważne jest też, aby dokładnie wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się komputer.

Jeżeli mimo tych starań dojdzie do utraty danych, konieczne jest skorzystanie z usług laboratorium ich odzyskiwania. Specjaliści zapewniają, że dane odzyskać można ze wszystkich nośników oraz wszystkich rodzajów systemów operacyjnych, niezależnie od rodzaju ich uszkodzenia. Średnia skuteczność takich działań to ok. 76 proc. Odsetek ten stanowi światowy standard. Przypadki utraty danych dzielą się na dwie główne kategorie. Pierwsza to tzw. przypadki logiczne - gdy zawinił człowiek, np. przypadkowo kasując pliki, lub gdy komputer opanował wirus. Druga dotyczy uszkodzenia sprzętu, np. w wyniku spalenia, zalania czy wysokiej temperatury.

Przypadki z tej pierwszej grupy czasem potrafią rozwiązać dobrzy informatycy, a nawet błyskotliwi studenci. Jest to możliwe, ponieważ w większości przypadków dane utracone w ten sposób nie są usuwane z dysku, stają się jedynie niedostępne dla zwykłego użytkownika, który np. usunął ważny plik i opróżnił folder "kosz". Podobnie, gdy komputer zaatakuje wirus. Gdy zniszczył się dysk, odzyskanie danych nie jest już takie proste. Jest również stosunkowo kosztowne. Nie wszystkie firmy, a tym bardziej prywatni użytkownicy, mogą sobie na to pozwolić.

© dobreprogramy
s