Firmy IBM i Fujifilm opracowały taśmę, która pomieści zawrotną liczbę danych: 570 TB

Strona głównaFirmy IBM i Fujifilm opracowały taśmę, która pomieści zawrotną liczbę danych: 570 TB
19.12.2020 15:43
Photo by H. Armstrong Roberts/Retrofile/Getty Images
Photo by H. Armstrong Roberts/Retrofile/Getty Images
Redakcja
Redakcja
bDYjUUgS

Taśma magnetyczna jako nośnik danych to temat nienowy. Ale to co przygotował IBM we współpracy z Fujfilm robi piorunujące wrażenie.

bDYjUUgl

Taśma, którą wspólnie opracowały firmy ma powierzchnię ok. 6,5 cm kwadratowego, 4,3 mikrometra grubości i może pomieścić ok. 580 TB danych. To absolutny rekord. Poprzedni należał do duetu Sony/IBM i wynosił "zaledwie" 330 TB.

Wydatnie zwiększona liczba danych to jedno. Na potrzeby opracowania taśmy użyto innego materiału: zamiast cząstek ferrytu baru, użyto ferrytu strontu. Te drugie zajmują grubo ponad połowę mniej przestrzeni fizycznej, co pozwoliło umieścić ich więcej na danym odcinku.

IBM na swoim firmowym blogu podzieliło się również ciekawym porównaniem. Gdybyśmy chcieli 580 TB danych umieścić na płytach DVD i CD, potrzebowalibyśmy ich kolejno 120 tys. lub dokładnie 786 977 tys. sztuk. A to z kolei pozwoliłoby ułożyć wieżę w wysokości 944 metrów, więcej niż mierzy Burdż Chalifa, obecnie najwyższy budynek na świecie.

bDYjUUgn

Ale nie o układanie nierealnych wież chodzi. Według IBM połączenie takich napędów taśmowych może stanowić krok milowy w rozwoju technologii chmury i być przyszłością przechowywania danych. Rozwiązanie ma być przy tym bezpieczne i niedrogie. Warto jednak tonować nadzieję i użyć tu sprawdzonego powiedzenia: pożyjemy, zobaczymy.

Udostępnij:
bDYjUUhj