Lenovo rezygnuje z Vibe Pure UI: „czysty” Android najlepszy dla każdego?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Vibe Pure UI, przygotowana przez Lenovo nakładka na Androida, nie będzie już wyróżnikiem smartfonów tej firmy. Przygotowywany do wydania model K8 Note jako pierwszy zaoferuje „czyste doświadczenie Androida”, czyli interfejs użytkownika Androida 7.1.1, w kolejnych modelach też już Vibe Pure UI nie zobaczymy. Zaskakująca decyzja jak na chińską firmę, idąca wbrew trendom Państwa Środka, ma pomóc w zdobyciu innych rynków, gdzie użytkownicy raczej przyzwyczaili się do tego, co daje Google.

Anuj Sharma, szef marketingu w indyjskim oddziale Lenovo twierdzi, że porzucenie Vibe Pure UI to wyjście naprzeciw oczekiwaniom użytkownikom. Przez 11 miesięcy badań konsumenckich zauważono wyraźny trend: użytkownicy coraz częściej chcą „czystego Androida”. Chcą, a więc dostaną. Lenovo rezygnuje ze swojej innowacyjnej nakładki, stworzonej kiedyś z myślą o rywalizowaniu z MIUI – nakładki wyróżniającej smartfony Xiaomi.

Lenovo wciąż będzie na swoich smartfonach oferować niedostępne w „czystym Androidzie” technologie Dolby Atmos i TheaterMax, które promowało intensywnie w ostatnich latach, ale to wszystko. Pozbycie się swojej nakładki ma przyspieszyć aktualizowanie oprogramowania i ułatwić ujednolicenie oferty na wszystkich rynkach – nawet jeśli odbędzie się to kosztem popularności w Chinach.

Potwierdzono także, że wszystkie smartfony Lenovo wydane w tym roku w ramach serii K otrzymają aktualizację do Androida O. Dokładne terminy ich wydania zostaną ujawnione później, będą zależały przede wszystkim od wsparcia producentów czipsetów.

Z perspektywy autora newsa – szkoda. Vibe UI nie tylko było ładną, lekką i dopracowaną nakładką, pod względem usability daleko wyprzedzającą „czystego Androida” ale też w przeciwieństwie do takich nakładek jak TouchWiz czy HTC Sense, łatwo ją było wyłączyć. Pozbycie się jej czyni ze smartfonów Lenovo jeszcze bardziej „generyczne” urządzenia, równie dobre (i równie złe) jak każdy inny smartfon z Androidem. Oby tylko Xiaomi nie wpadło nigdy na pomysł porzucenia MIUI…

© dobreprogramy