LibreOffice 5.0: arkusz kalkulacyjny darmowego pakietu biurowego gotowy do rywalizacji z Excelem

Strona główna Aktualności

O autorze

Duża zmiana w numeracji pozwala oczekiwać dużych zmian – i tym razem nie ma powodu do niezadowolenia. Finalna kompilacja LibreOffice 5.0 właśnie zadebiutowała w Sieci. Wolny, otwarty i innowacyjny pakiet biurowy w swojej kolejnej dużej wersji przynosi przede wszystkim usprawniony arkusz kalkulacyjny, ulepszony interfejs użytkownika, wyższą kompatybilność z dokumentami OOXML (Microsoft Office) oraz wsparcie dla Windows 10.

Twórcy wolnego pakietu biurowego chwalą się, że wersja 5.0 pod względem kodu źródłowego nie ma praktycznie nic wspólnego z tym, co odziedziczono po OpenOffice.org, gdy było jeszcze kontrolowane przez Oracle. To pierwsza wersja tego, co uważamy za trzecią generację naszego rozwoju kodu (…) wydania 3.x wiązały się przede wszystkim z porządkami i refaktoryzacją, zastępowania tego co działa nowocześniejszym kodem – stwierdził Italo Vignoli, jeden z deweloperów The Document Foundation, organizacji zajmującej się rozwojem LibreOffice.

Zmiany w kodzie pozwoliły, zdaniem Vignoliego, na stworzenie realnego rywala dla Excela. O ile bowiem rywalizacja z Wordem czy PowerPointem to nie problem, programy te nie są ani jakoś specjalnie wyrafinowane, ani funkcjonalne, to nikt chyba nie kwestionuje, że Excel jest perłą w koronie Microsoftu, arkuszem kalkulacyjnym, który pod względem wydajności i dostępnych funkcji deklasuje swoją konkurencję. Teraz LibreOffice Calc ma już dorównywać swojemu odpowiednikowi z Redmond pod względem wydajności (i to bez stosowania akceleracji OpenCL) otrzymał także ulepszone tabele przestawne, które działają teraz tak, jak te z Excela. Do tego doszło zaawansowane formatowanie warunkowe, adresowanie tabel, przycinanie i edytowanie obrazków oraz nowe funkcje, zwiększające kompatybilność z Excelem. Wszystko to ma uczynić z Calca narzędzie nadające się do zastosowań biznesowych, zdatne nawet dla zaawansowanych użytkowników.

Zmiany we Writerze, Impressie i narzędziu Draw są nieco skromniejsze. Writer przyniósł rozbudowaną listę skrótów Emoji, dzięki którym łatwiej będzie z klawiatury wprowadzać te wszystkie ikonki i znaki specjalne. Wystarczy np. napisać :alpha: by uzyskać znak α. Uproszczono też kadrowanie obrazków i zarządzanie tabelkami, wprowadzono też zgodne z Wordem podświetlanie tekstu. Impress oraz Draw doczekały się uporządkowania pasków narzędziowych, dodano też możliwość wypełniania obszarów wskazanym kolorem bezpośrednio z wybieraka i ustawiania koloru tła tekstowych boksów bezpośrednio z paska narzędziowego czy bocznego.

Duży nacisk położono na ulepszenie filtrów formatów dokumentów DOCX, DOC i RTF oraz większą zgodność z XLSX. Wiele przesyłanych nam do redakcji dokumentów w DOCX, które dotąd wyglądały nie najlepiej w LibreOffice 4.4, w wersji 5.0 rysowane jest znacznie zgodniej z tym, jak rysuje je Word. Dodano też możliwość importowania dokumentów Apple Pages i Apple Numbers (choć jedynie wersji '09 i wcześniejszych) a także arkuszy Lotusa 123 i QuattroPro.

The Document Foundation podkreśla również postępy w dziedzinie prac nad wersją mobilną pakietu biurowego. LibreOffice Viewer 5.0 otrzymał podstawowe narzędzia edycyjne i jest pierwszą wersją, w której zastosowano kod pochodzący z wersji desktopowej. Wciąż nie dorównuje on w swoich możliwościach pełnej wersji pakietu, ale z czasem ma uzyskać wszystkie możliwości LibreOffice. W przyszłości pojawić się ma też wersja na urządzenia mobilne Apple, jako również webowa wersja pakietu, która ma rywalizować z Dokumentami Google i narzędziami Microsoft Office Online.

Najnowszą wersję LibreOffice możecie już pobrać z naszej bazy oprogramowania, w wersjach na Windows (tak 32- jak i 64-bitowa) oraz Maka (wymagany co najmniej OS X 10.8). Dostępna jest już też wersja 5.0 LibreOffice Viewera na Androida. Zainteresowanym kompatybilnością LibreOffice z Windows 10 z góry odpowiadamy że wszystkie programy pakietu działają bezbłędnie. Pełną listę wprowadzonych zmian znajdziecie w wiki prowadzonej przez The Document Foundation.

© dobreprogramy
s