r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Linux na iPhonie

Strona główna Aktualności

Systemy spod znaku pingwina nie cieszą się wysokim zainteresowaniem ze strony użytkowników domowych, nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku zastosowań serwerowych, a także urządzeń wbudowanych, takich jak konsole do gier, odtwarzacze DVD i MP3, czy... tostery. Stworzenia specjalnego systemu operacyjnego bazującego na komponentach ze świata Linuksa przeznaczonego do obsługi zaawansowanych telefonów komórkowych, podjął się dwa lata temu Google, który parę miesięcy później zadebiutował w telefonach z rodziny G1. Tymczasem grupie osób zrzeszonej w projekt o nazwie Linux on the iPhone, udało się przeportować stabilną gałąź 2.6 jądra pod sprzęt Apple, w tym urządzeń iPod Touch, iPhone i iPhone 3G.

Ze względu na stosunkowo wczesną fazę rozwojową stabilne działanie pewnych elementów jest kwestionowane. W chwili obecnej gotowe są między innymi sterowniki Framebuffer, Serial (w tym poprzez sterownik USB) oraz przerwania, zegary i MMU (Memory Management Unit) - technika realizująca dostęp do pamięci fizycznej. Obsługa nośników pamięci Flash - NAND - w trybie tylko do odczytu dostępna jest poprzez openboot, nie została jednak jeszcze przeportowana. Nie znajdziemy w nim z kolei zapisu dla ostatniego z nich, wsparcia dla sieci Wi-Fi, ekranów dotykowych, dźwięku, czy akcelerometru. Autorzy przygotowali także demonstrację wideo przedstawiającą działanie portu w praktyce wraz z instrukcją uruchomienia.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.