r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

„Make it Digital” – BBC będzie uczyło programować jedenastolatków

Strona główna AktualnościSPRZĘT

We wczesnych latach 80 w odpowiedzi na powstanie nowych stanowisk na rynku pracy związanych z programowaniem, telewizja BBC rozpoczęła program BBC Computer Literacy Project. Było to przedsięwzięcie mająca na celu przeprowadzenie wśród dzieci w wieku szkolnym akcji edukacyjnej mającej w nich rozbudzić zainteresowanie programowaniem oraz IT w ogóle. Dziś, w zupełnie innym świecie, dla zupełnie innego pokolenia, BBC przymierza się do tego samego.

Wtedy najważniejszym elementem programu był mikrokomputer BBC Micro. Pierwsza wersja nazwana po prostu Model A posiadała ośmiobitowy procesor firmy MOS Technology taktowany zegarem 2MHz i 16 KB RAM. Taka konfiguracja wystarczyła, by ze wsparciem inicjatywy edukacyjnej w zakresie programowania mikrokomputer znalazł się w 80% brytyjskich szkół i w długofalowym planie rozwiązał problem wakatów na stanowiskach programistycznych w Wielkiej Brytanii.

W połowie drugiej dekady XXI wieku rynki pracy znów zmagają się z niewystarczającą liczbą programistów. BBC zdecydowało się zatem na wznowienie programu w odświeżonej formule, pod nazwą Make It Digital. W tym celu wykorzystano atrakcyjność najróżniejszych popularnych programów BBC, jak na przykład Doctor Who. Powstaje nawet pełnometrażowa animacja prezentująca proces powstawania serii Grand Theft Auto.

r   e   k   l   a   m   a

Nowa edycja akcji wymaga nowego urządzenia, które umożliwiłoby uczniom praktyczne zastosowanie świeżo nabytych umiejętności. W produkcji jest zatem tworzony we współpracy z ponad 25 firmami urządzenie Micro Bit. Na razie nie zostały udostępnione szczegółowe informacje na temat specyfikacji, wiadomo tylko, że w Micro Bit znajdzie się procesor ARM oraz – co ważne – urządzenie będzie mogło komunikować się między innymi z Raspberry Pi i Arduino. Jedenastolatkowie, bo to przede wszystkim do nich skierowana jest akcja, będą mogli programować w Touch Develop, Pythonie i C++.

Brytyjscy siódmoklasiści otrzymają Micro Bit już we wrześniu, i to całkowicie za darmo. Program jest wspierany przez wiele czołowych firm z branży, jak Microsoft czy Samsung. Trzydzieści lat temu BBC Computer Literacy Project wraz z BBC Micro uczyniło Wielką Brytanię jednym z najlepiej zinformatyzowanych państw świata. O tym czy sukces da się powtórzyć we współczesnych realiach dowiemy się jeszcze w tym roku.

Pozostaje oczywiście pytanie, czy taki egzotyczny sprzęt zainteresuje dzieci w tym wieku, mające dziś do zabawy znacznie atrakcyjniejsze gadżety. Do tego dochodzi niewyjaśniona kwestia relacji pomiędzy kultowym Raspberry Pi (otwarcie przecież nawiązującym do tradycji BBC Micro), a nowym Micro Bitem. Popularna Malina też przecież budowana była jako komputer edukacyjny, mający na celu ułatwienie nauki programowania.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.