McAfee pozwane za błędną identyfikację serwisu internetowego

Strona główna Aktualności

O autorze

Do Sądu Rejonowego w Illinois trafił z rąk właściciela serwisu 7Search.com pozew przeciwko firmie McAfee. Zarzuca on koncernowi, że aplikacja McAfee SiteAdvisor, mająca za zadanie informowanie użytkowników o potencjalnie niebezpiecznych witrynach, zidentyfikowała jego własność jako taką, na łamach której znajdować się może złośliwe oprogramowanie. W oczach pozywającego przyczyniło się to do rzekomej utraty zaufania internautów, którzy z serwisu korzystali, oraz strat finansowych.

Właściciel serwisu 7Search.com uważa za niedorzeczne, iż McAfee SiteAdvisor oznacza jego stronę jako potencjalnie niebezpieczną, mogącą zawierać spyware. Jako argument przemawiający za błędną oceną zawartości witryny przez oprogramowanie firmy McAfee podaje on fakt, że na jej łamach od niespełna 5 lat nie pojawiły się żadne pliki, a ona sama funkcjonuje jako wyszukiwarka. Co ciekawe, jak się okazuje, pozywający posiada także inny serwis internetowy, na łamach którego rozpowszechniana jest "interesująca" wyszukiwarka. Jej funkcjonowaniu przyjrzał się Eric Howes, dyrektor badań nad spyware w firmie Sunbelt Software. Zainstalował on aplikację na wirtualnej maszynie, gdzie śledząc jej sposób działania dostrzegł, iż aplikacja bardzo często jako rezultat swojej pracy wyświetla linki do stron reklamowych, bądź zawierających szkodliwe oprogramowanie. Co do samej wyszukiwarki stwierdził, że nie wydaje się ona śledzić poczynań użytkownika, ani nie wymusza na nim jej instalacji na komputerze.

Pozywający żąda od firmy McAfee natychmiastowej zmiany rezultatów identyfikacji jego serwisu, oraz odszkodowania, którego wysokość obecnie nie jest znana. Prawnicy jednak nisko oceniają szanse właściciela serwisu 7Search.com na wygraną w tym sporze, dodając, iż McAfee SiteAdvisor ostrzega Internautów przed daną stroną, ale nie blokuje dostępu do niej, tak więc zarzuty o rzekomy spadek zarobków potentata wydają się być bliżej nieuzasadnione.

© dobreprogramy

Komentarze