Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Blog czytelników Dobrych Programów – w poszukiwaniu formuły i rozwiązań

Jeszcze nie tak dawno… „Słowo drukowane zarezerwowane jest dla profesorów, naukowców, poetów, powieściopisarzy itp. Zwykli ludzie mogą być najwyżej czytelnikami i chłonąć wiedzę przekazywaną im przez autorytety”. Przez setki lat tak zwany „zwykły człowiek” mógł się stać co najwyżej bohaterem kroniki wypadków. Nikt by mu nie wydał książki, ani nie zamieścił artykułu w czasopiśmie.

W związku z rozwojem Internetu w chwili obecnej publikować może właściwie każdy. I miliony ludzi to robi, pisząc na każdy możliwy temat. Efektem jest zaśmiecenie Internetu, ale też kapitalne odkrycie: wielu ludzi, w określonych dziedzinach, ma wiedzę daleko większą od uznanych autorytetów. Internet daje szansę wszystkim. Tylko tu można, właściwie za darmo, pokazać, że się wie, umie, zna i potrafi.

Taką szansą i niewątpliwie krokiem w dobrym kierunku jest blog czytelników Dobrych Programów.
Zakładam, mam nadzieję, a nawet jestem przekonany, że stale i wciąż jest to wersja ewaluacyjna, że nieustannie trwają poszukiwania sposobów i metod lepszego wykorzystania potencjału użytkowników vortalu. Oczywiście dla dobra i celem przyciągnięcia następnych, nowych czytających, a może z czasem i piszących.

Czemu zakładam i przewiduję kolejne zmiany? Obecne rozwiązania, choć zdecydowanie lepsze, niż na samym początku, nie są jednak doskonałe. A dla tych, którzy początków nie znają, krótka informacja: najpierw wszystkie teksty były moderowane i cenzurowane i na stronach pojawiały się tylko i wyłącznie te, które zostały zatwierdzone i zaakceptowane przez moderatorów-redaktorów DP. Jednak podejście „my wiemy wszystko najlepiej na każdy temat i tylko my jesteśmy władni właściwie ocenić tekst”, nie sprawdziło się, bo też i sprawdzić się na dłuższą metę nie mogło. Jeśli, z samego założenia, redakcja wie wszystko najlepiej, to niech sobie redakcja sama bloga pisze – niewiele brakowało, a wielu z nas dałoby sobie spokój z pisaniem.
Rzecz jasna rozumiem też normalną obawę ekipy Dobrych Programów o dobre imię vortalu i poziom publikowanych w nim treści – to sprawa oczywista.

Obecnie mamy do dyspozycji swój adres, pewne możliwości konfiguracji wyglądu, pisze naprawdę fajne rzeczy coraz większa liczba autorów. Co jednak wyjątkowo ważne – wyszukiwarka Dobrych Programów podaje już także wyniki przeszukiwania blogów użytkowników. I to jest super!

Wszyscy… no, przynajmniej większość z nas, zdaje sobie sprawę, że informacja jest warta tylko tyle, ile szansa na dotarcie do niej przeciętnie rozgarniętego użytkownika komputera. Jeśli informacji nie można łatwo znaleźć, to jakby jej nie było. Podkreślam słowo „łatwo”.

Wyszukiwarka? Tak, jasne! Ale czasem trzeba jeszcze wiedzieć, czego się szuka i umieć zadawać pytania. Wbrew pozorom te umiejętności nie są powszechne. I to też warto brać pod uwagę przy projektowaniu modyfikacji.

Między innymi z tego właśnie powodu – co zrobić, żeby informacje na blogach były łatwiej dostępne? – jestem pewien, że poszukiwania odpowiednich rozwiązań wciąż jeszcze trwają.

Blog jest w vortalu pomysłem stosunkowo nowym, myślę, że warto też nieustannie jeszcze zastanawiać się, jakim ma być i czym ma być – chodzi tu o formułę właśnie – żeby na przykład nie dublował funkcji forum dyskusyjnego, a przynosił oczekiwane korzyści wszystkim zainteresowanym.

Czy rzeczywiście najlepsze są te teksty, które wywołały najdłuższą dyskusję? Czy taka jest funkcja bloga i czy o taką właśnie chodzi ekipie Dobrych Programów? Czy byłby możliwy jakiś osobny indeks, spis treści, prezentacja zawartości?

W chwili obecnej pytań jest jeszcze zdecydowanie więcej niż odpowiedzi i tylko trochę mi szkoda, że agenda najbliższego zlotu nie przewiduje jakiejś burzy mózgów na ten temat. Chętnie bym posłuchał. :-)
 

Komentarze

0 nowych
iluzion   5 #1 22.06.2010 09:53

"co zrobić, żeby informacje na blogach były łatwiej dostępne? – jestem pewien, że poszukiwania odpowiednich rozwiązań wciąż jeszcze trwają."

Przydałaby się możliwość dodawania tagów do wpisów, np. #windows, #ubuntu, #opera itd oraz rozszerzenie możliwości wstawiania kodu we wpisach (numeracja linii, kolorowanie składni).

W kwestii konfiguracji wyglądu widzę jeden mały problem - niektóre stałe elementy, których nie można edytować. Kolor zielony nie pasuje do każdego zestawienia barw, jednak kojarzy się z vortalem;)

Pewnym utrudnieniem jest też ograniczona liczba dodawanych do wpisu grafik do trzech. Z drugiej strony można traktować to jako zaletę, bo zmusza do wstawienia jedynie tego co warto pokazać.

Ostatni niuans - Awatar w profilu na blogu jest przeskalowywany przez co traci ostrość. Skoro są dodawane awatary 100x100 to takie powinny zostać.

  #2 23.06.2010 18:27

A ja mam pewną uwagę do tego artykułu. Rozpoczyna się cytatem. Co to za cytat, skąd, kto to powiedział, napisał? Jeśli nikt, to też należałoby to wyraźnie zaznaczyć... bo tak... jest zbyt internetowo, czyli niedbale. Tak mi się zdaje.

ziggurad   13 #3 24.06.2010 00:08

Chętnie bym zobaczył RSS na poszczególnych blogach :)

Meszuge   16 #4 24.06.2010 06:11

Iluzion - tagi

Ziggurad - RSS

Bardzo dobre pomysły, moim skromnym zdaniem, może jeszcze jakieś?

Extraordinarykid   6 #5 24.06.2010 13:37

Podgląd zamieszczanej treści, aby upewnić się, że wszystko co się wpisało zostanie wyświetlone poprawnie, zwłaszcza w komentarzach.

Lisek REDAKCJA  14 #6 24.06.2010 14:17

RSS-y per blog są, zerknijcie na ikonkę w prawym górnym rogu tuż przy Nicku.

Tagi, właśnie się nad tym zastanawiam :) Całkiem fajny pomysł.

Podgląd treści pisanego bloga jest, natomiast o podglądzie treści komentarza szczerze mówiąc nigdy nawet nie pomyślałem. Zastanowię się nad tym jak to ewentualnie sensownie zrobić.

Meszuge   16 #7 24.06.2010 14:58

RSS bloga określonego autora jest i owszem - to już dużo, ale... czemu nie chcieć więcej? Jeśli nie będzie mnie przez dwa tygodnie przy maszynie, to jakie mam szanse dotrzeć do treści, które przez blogi się przewinęły? Zwłaszcza jeśli nie pojawiły się na głównej, to w sumie żadne. I co z nowymi blogerami?
Myślę, że chodziłoby raczej o RSS blogów, wszystkich.

I marzy mi się jakiś spis treści. Trzeba go tylko mądrze skonstruować. Bo lista tytułów "jak leci" jest bez sensu - miałaby kilometr długości. Ale patrzcie, jak to jest zrobione z programami - najpierw kategorie główne: Akcesoria, Bezpieczeństwo, Biuro itd., później podział w ramach kategorii i dopiero na kolejnym kroku podział na poszczególne programy.

A jakby taki spis podzielony był na przykład na: Programowanie, Linux, System Windows, Programy użytkowe, Mac OS... Poszczególne artykuły mogłyby być nawet w dwóch czy trzech kategoriach, ale co w tym złego? Chodzi o to, żeby łatwiej było go odszukać. Blogi czytelników mogłyby stać się w niedługim czasie uznaną bazą wiedzy komputerowej w Polsce.

Ot, wizja.

Extraordinarykid   6 #8 24.06.2010 16:36

"Chodzi o to, żeby łatwiej było go odszukać. Blogi czytelników mogłyby stać się w niedługim czasie uznaną bazą wiedzy komputerowej w Polsce.

Ot, wizja."

Dobrze by było, gdyby chociaż pojawił się podział blogów na przykładowo:

-Poradnik
-Prezentacja
-itp.

Jeżeli będę chciał przeglądać blog, a nie będzie mnie interesowało, jak dodaje się kontakt do GG, to po prostu kategorię "Poradnik" ominę.

I już ten temat przeradza się w coś, co powinno być obgadane w dziale na temat forum.
Tam z kolei nikt się nie pokwapił, co z resztą mnie nie dziwi, bo nikt tam nie odpisuje ..

Meszuge   16 #9 24.06.2010 17:13

Jasne, że tak. Spis treści mógłby być... hm... krzyżowy. Raz ze względu na temat (Windows, Linux itd.), z drugi raz na formę (poradnik, wykład, prezentacja).

Lisek REDAKCJA  14 #10 25.06.2010 00:04

@Meszuge: "Myślę, że chodziłoby raczej o RSS blogów, wszystkich."

Też jest, jest przypięty na stronie głównej, na stronie z blogiem po prostu zapomniałem. Oczywiście się poprawię :)

http://feeds.feedburner.com/dobreprogramy/BlogCzytelnikow

  #11 25.06.2010 03:47

To ja, jako czytelnik, nieśmiało ;) zaproponowałbym małe udogodnienie, o którym tu nie wspomniano (chociaż może gdzieś "wewnętrznie" było to poruszane). Chodzi mianowicie o cięcie/zawijanie tematów na głównej stronie bloga DP (http://www.dobreprogramy.pl/Blog.html), ze względu na długość tejże strony. Jest ona niestety uciążliwa, gdy tematy są dłuższe i po przeglądnięciu kilku stron... "ze scrolla dym idzie, a palec dostaje zakwasów" ;). Także byłoby miło, gdyby wyświetlany był "urywek" tematu, a pod nim zaistniał przycisk np. "Czytaj dalej". Dzięki temu wspomniana strona straciłaby na długości i byłaby przyjaźniejsza dla czytelnika :)

Dimatheus   23 #12 27.06.2010 14:59

Hej,

@ Meszuge - "i tylko trochę mi szkoda, że agenda najbliższego zlotu nie przewiduje jakiejś burzy mózgów na ten temat"

A może na programie rozszerzonym damy rade się z tym jakoś pozmagać. W końcu grono będzie nieco mniejsze, więc i wymiana zdań bardziej konkretna - oczywiście pod warunkiem, że zostajesz o dzień dłużej.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Meszuge   16 #13 27.06.2010 15:16

Nie, niestety nie mogę zostać dłużej. :-(

  #14 01.07.2010 12:47

Świetny tekst, fajnie sie czytało :)

Blog na DP to bardzo dobry pomysł - tzn. dać ludziom tylko narzędzia, a sami stworzą coś ciekawego, takie "perpetum mobile" - web 2.0

Meszuge   16 #15 10.12.2011 06:38

@Daniel_1984

I działa, i coraz lepiej działa... :-)