Microsoft Edge zmierza na Linuksa. Działająca wersja już istnieje

Strona główna Aktualności
Microsoft Edge wkrótce trafi na Linuksa, fot. Pixabay
Microsoft Edge wkrótce trafi na Linuksa, fot. Pixabay

O autorze

Microsoft Edge będzie dostępny na Linuksa prawdopodobnie jeszcze w tym roku. To wniosek z trwającej konferencji Build 2020, która tym razem odbywa się jedynie w formie online. Jak zwrócił uwagę Windows Latest, Microsoft zasugerował, że do końca 2020 roku przeglądarka Edge będzie dostępna na każdej dużej platformie desktopowej i mobilnej.

Wersja na Linuksa już teraz ma się jednak całkiem dobrze, chociaż oficjalnie teoretycznie nic o tym nie wiadomo. Dokładna data premiery nie została ujawniona, ale podczas konferencji jeden z inżynierów Microsoft Azure korzystał z Edge'a właśnie na Linuksie, dzięki czemu udało się podejrzeć, jak przeglądarka będzie się prezentowała.

Trudno tu jednak mówić o szczególnym zaskoczeniu. Interfejs i układ kluczowych przycisków znany jest z Chromium, z kolei spodziewana funkcjonalność – z Edge'a dostępnego od stycznia choćby dla użytkowników Windows 10. Uwagę warto zwrócić między innymi na czytelne ustawienia, kolekcje czy możliwość personalizacji strony startowej, o czym szerzej pisaliśmy jeszcze przed premierą stabilnej wersji Edge'a z Chromium na Windowsa.

Szczegóły nie są jednak jeszcze znane. Spekuluje się, że skoro Edge na Linuksa już teraz działa na tyle sprawnie, by korzystać z niego podczas prezentacji, przeglądarka może zadebiutować wcześniej, niż w ostatnich miesiącach roku.

Przeglądarkę Microsoft Edge na Windowsa i macOS-a można znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s